Bogatszy niż dotychczas będzie tegoroczny program inscenizacji przyjazdu w 1918 r. do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego. 26 grudnia nie tylko przyjedzie on zabytkowym składem do stolicy Wielkopolski, ale zaprosi chętnych w dalszą podróż pociągiem.
Inscenizacja organizowana na poznańskim Dworcu Letnim od lat rozpoczyna obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 1918 r., dzień po przyjeździe Paderewskiego, rozpoczęły się walki zwycięskiego powstania. W tym roku świętowana jest 99. rocznica jego wybuchu.
Tak jak w poprzednich latach, mistrz Paderewski wjedzie na dworzec zabytkowym składem prowadzonym przez parowóz. Gość zostanie powitany patriotycznymi pieśniami i kolędami. Przemówi też do zebranych. Potem - po raz pierwszy – zaprosi poznaniaków do dalszej podróży.
Marek Nitkowski z zarządu Kolei Wielkopolskich powiedział, że rozszerzenie programu to inicjatywa mająca związek ze zbliżającą się setną rocznicą wybuchu powstania.
"Dotąd cała inscenizacja trwała kilkadziesiąt minut, po czym Paderewski wsiadał do zabytkowego samochodu i odjeżdżał w kierunku poznańskiego Bazaru. W tym roku chcemy, by uczestnicy zostali z nami na dłużej. Mamy lokomotywę i sześć wagonów retro; skład będzie czekał, by - po powitaniu w Poznaniu - odbyć z mistrzem dalszą podróż” – powiedział.
Jak dodał, osoby, które wezmą udział w tej wieczornej, godzinnej podróży, będą miały szansę porozmawiać z Paderewskim, lub nawet zrobić sobie z nim zdjęcie. "To jest też okazja do tego, by rodziny mogły wspólnie spędzić czas i +nawąchać się+ pary” – powiedział.
Inscenizacja jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego im. Ignacego Paderewskiego. Szef chóru i pomysłodawca przedsięwzięcia Ryszard Łuczak podkreślił, że w tym roku jest ono organizowane po raz 29. W tym czasie w rolę męża stanu wcielały się cztery osoby.
Przypomniał, że od samego początku organizowane w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem nie tylko poznaniaków, ale i podróżnych przemieszczających się przez dworzec w Poznaniu. „Tego dnia przez dworzec przewijają się tłumy ludzi. Nagle rozlega się muzyka, wjeżdża parowóz, pojawia się ucharakteryzowany Paderewski – to bardzo zaciekawiało ludzi” – powiedział.
W tym roku w rolę Paderewskiego, podobnie jak w poprzednich latach, wcieli się Edmund Dudziński. Wystąpi Poznański Chór Nauczycielski im. Ignacego Paderewskiego a także m.in. Orkiestra Reprezentacyjna Miasta Poznania przy MPK Poznań.
Ze względu na to, że Koleje Wielkopolskie mogą udostępnić ograniczoną liczbę miejsc na przejazd, wyprawa z Paderewskim jest wydarzeniem biletowanym. Przedsięwzięcie jest finansowane przez samorządy miasta i województwa.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zrywem niepodległościowym na terenie zaborów, zwieńczonym zwycięstwem. Dzięki niemu mieszkańcy Wielkopolski odzyskali wolność, a ziemie stanowiące kolebkę państwowości wróciły do Polski. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/