Ponad 300 biogramów działaczy NSZZ "Solidarność" z Małopolski znalazło się w drugim tomie "Leksykonu ludzi małopolskiej Solidarności", autorstwa Adama Gliksmana. Promocja książki odbyła się w czwartek - w auli PAU w Krakowie, w ramach "Dnia pamięci małopolskiej Solidarności".
"Skupiliśmy się tu na osobach, które były represjonowane w stanie wojennym. Pisaliśmy także o tych, którzy uniknęli wpadki, więc nie znajdziemy o nich notatek w archiwach esbeckich - to są ludzie, którzy często działali w środowisku wiejskim, w związku z czym ich działalność nie jest w pełni udokumentowana" - powiedział PAP autor leksykonu, Adam Gliksman. "Prowadząc od kilku lat prace naukowe nad innymi publikacjami, myślałem, że można je będzie wykorzystać w leksykonie. Jednak największa część materiałów do tego drugiego tomu została zebrana w latach 2016-17. Mam nadzieję, ze dzięki nam - kolejne pokolenia historyków będą mogły sięgać do leksykonu, jako do materiału źródłowego" - wyjaśnił.
"Ważne, że znaleźli się tu ludzie, którzy kiedyś wykazali się odwagą - walczyli, poświęcali się, a teraz żyją sobie skromnie i cicho, nie wypinają klap po ordery - nie wnosząc spraw o odszkodowania. Dobrze, że ich nazwiska znalazły się w tym leksykonie i przyszli tu dzisiaj na spotkanie promujące tę pozycję wydawniczą" - powiedział PAP przewodniczący Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność", Wojciech Grzeszek.
Inicjatorem powstania obu tomów książki był Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, a w 1980 roku współtwórca "Solidarności" pracowników wymiaru sprawiedliwości.
"Kiedy ponad pięć lat temu uzyskałem pierwsze środki, by zrealizować mój pomysł - liczne wspomnienia osób zebrane podczas prac nad tym tomem, wywołały i zainspirowały następne teksty. Dzięki temu prezentujemy dziś tom drugi, ale już teraz widzimy, że powinien powstać tom trzeci leksykonu" - powiedział Barczyk.
Prace nad drugim tomem leksykonu trwały od 2009 roku. Zawarto w nim ponad 300 nazwisk i not biograficznych, nie tylko znanych działaczy "Solidarności" - z różnych środowisk, ale także sylwetki ludzi anonimowych, często osób mieszkających na prowincji. W dołączonym na końcu tekstu skorowidzu są 4 tys. nazwisk. Pierwszy tom leksykonu ukazał się w roku 2012; w dwóch tomach "Leksykonu ludzi małopolskiej Solidarności" znajdują się biogramy ponad 600 osób, a Małopolska, jako pierwszy region w Polsce dysponuje dziś tak dużą dokumentacją.
W ramach czwartkowego "Dnia pamięci małopolskiej Solidarności" - w auli Polskiej Akademii Umiejętności odbył się także pokaz filmów związanych z historią małopolskiej Solidarności, zrealizowanych przez TVP3 Kraków w ramach programu "Filmoteka Małopolski" przez takich realizatorów, jak: Andrzej Lelito, Miłosz Horodyski, Piotr Augustynek, Wojciech Mróz, Dariusz Walusiak.
"Ten pokaz ma duże znaczenie, bo ludzie - komentując na bieżąco te filmy – dopisują do nich dalszy ciąg historii, często nieznanych. Tak było w przypadku +Skazany na+ - Agnieszki Niemiec. Pan Ryszard Bocian dopowiedział nam historię Jacka Żaby, która w filmie jest pokazana bardzo syntetycznie, a ma swój ciąg dalszy - związany z III Rzeczpospolitą. Te filmy, to zaledwie ułamek tego, co jest zarówno w archiwum TVP3 Kraków jak i w IPN. Ludzie z tego środowiska powinni mieć świadomość, że filmy te stanowią historię i można je wykorzystać np. do celów edukacyjnych" - powiedział sekretarz programowy TVP3 Kraków - Marek Szczepanek.
Spotkanie promujące drugi tom "Leksykonu ludzi małopolskiej Solidarności" zorganizowały: Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP we współpracy z Zarządem Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidarność" oraz Samorządem Województwa Małopolskiego.(PAP)
autor: Grzegorz Kościński
edytor: Paweł Tomczyk
gkos/ pat/