Przedstawienie „Dybuk Rzeszowski” na podstawie dramatu Szymona An-skiego to propozycja rzeszowskiego Teatru Przedmieście na spędzenie Sylwestra i powitanie Nowego Roku.
Spektakl jest niezwykłą podróżą w poszukiwaniu świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej – tak o przedstawieniu mówi jego reżyserka i scenarzystka Aneta Adamska.
Jak wyjaśniła, tytułowy „dybuk” to w tradycji żydowskiej dusza zmarłego, która nie może zaznać spoczynku z powodu popełnionych grzechów i szuka osoby żyjącej, aby wtargnąć w jej ciało. Dybukiem nazywane jest też samo zjawisko zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby.
Reżyserka przypomniała, że dramat Szymona An-skiego „Dybuk” to jeden z najsłynniejszych dramatów w literaturze żydowskiej XX wieku. Powstał na podstawie doświadczeń autora z podróży, jego obserwacji i zasłyszanych opowieści.
„Nasz spektakl +Dybuk Rzeszowski+ to próba zmierzenia się z legendarnym żydowskim dramatem Szymona An-skiego” – zaznaczyła Adamska.
An-ski zorganizował w latach 1911-14 ekspedycję etnograficzną poświęconą żydowskiej kulturze ludowej, która objęła ponad 70 miejscowości na terenie Wołynia i Podola, a w 1915 r. odbył trzy podróże po Galicji i Bukowinie. Gościł także w Rzeszowie – ówczesnym typowym galicyjskim miasteczku z liczną społecznością żydowską.
„Wspólnie z widzami wyruszamy w niezwykłą podróż w poszukiwaniu nieistniejącego świata chasydzkich śpiewów, gwaru jidysz i tajemniczego świata mistyki żydowskiej. Krok po kroku próbujemy odszukać cienie na murach rzeszowskich synagog i wsłuchać się w szepty kamienic przy ulicach Joselewicza, Tannenbauma, Bluma…” – zachęcała reżyserka.
Teatr Przedmieście i pierwsza niezależna scena na Podkarpaciu. To teatr poszukujący. Powstał w 2001 r. z inicjatywy absolwentki Uniwersytetu Warszawskiego, Anety Adamskiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.
Placówka jest głównym organizatorem wydarzenia naukowo-artystycznego „Źródła Pamięci. Grotowski-Kantor-Szajna”. Prowadzi też zajęcia edukacyjne i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie, m.in. Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie).(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
edytor: Paweł Tomczyk
api/ pat/