Do wędrówki drogą ideałów, zakasania rękawów w zmaganiu się ze swymi wadami czy duchową pustką zachęcił biskup Piotr Libera na zakończenie Orszaku Trzech Króli w Płocku (Mazowieckie), który w sobotę zainaugurował w tej diecezji obchody Roku św. Stanisława Kostki.
Czczony od XVII wieku św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży oraz Polski, a także główny patron diecezji płockiej (urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza).
Obchody Roku św. Stanisława Kostki, ustanowione na 450. rocznicę jego śmierci przez Konferencję Episkopatu Polski, rozpoczęte w diecezji płockiej w uroczystość Objawienia Pańskiego, potrwają tam do Niedzieli Chrystusa Króla - 25 listopada.
Orszak Trzech Króli w Płocku, w którym w sobotę uczestniczyły rzesze wiernych, wyruszył z tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie znajduje się także Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Stanisława Kostki i przeszedł ulicami miasta do kościoła, któremu również patronuje ten święty – stąd świątynia nazywana jest zwyczajowo „Stanisławówką”. Tam odprawiona została uroczysta msza święta koncelebrowana.
W homilii bp Libera przekonywał, że „nie wolno takich pereł jak św. Stanisław łatwo gubić”. Podkreślił, że młodzi ludzie wciąż odkrywają na nowo tego świętego, pielgrzymując co roku do sanktuarium w jego rodzinnym Rostkowie, gdyż był on „młodym człowiekiem z charakterem”.
Biskup płocki, przypominając życiowe motto św. Stanisława Kostki: „Ad maiora natus sum - Do wyższych rzeczy jestem zrodzony”, zwrócił uwagę, na jego postawę, energię i wytrwałość, dzięki czemu pokonał on długą drogę, z rodzinnego domu, przez Bawarię i Wiedeń do Rzymu, stając się pilnym uczniem, przepełnionym wiarą w Boga.
„Świetny piechur. W drodze do Rzymu będzie chodził po Alpach, odbędzie ogromnie długi marsz, a jak dotrze do celu, potrafi solidnie popracować fizycznie w klasztorze” - mówił bp Libera. Zaznaczył przy tym, że św. Stanisław Kostka „trzymał się ludzi, ale takich, którzy go poprowadzą po właściwej drodze, którzy nauczą go pokochania Boga, wytrwale, z pasją”.
„Zapraszam zatem was stąd, z płockiej +Stanisławówki+, na całoroczną wędrówkę ze św. Stanisławem Kostką, na wędrówkę, w którą tym właśnie Orszakiem, płockim, królewskim, Stanisławowym szlakiem wyruszyliśmy. I nie bójmy się kochani wracać inną drogą. Drogą ideałów, drogą porzucenia wygodnej kanapy lenistwa, drogą zakasania rękawów w zmaganiu się ze swoimi wadami czy duchową pustką. Załóżmy solidne górskie buty - tym bardziej, że już za tydzień ferie - i wyruszajmy, i wyruszajmy” – apelował bp Libera.
„I ciebie, św. Stanisławie, proszę i zapraszam: wyrusz z nami” - dodał biskup płocki.
Bp Libera zauważył, że obchody jubileuszowego Roku św. Stanisława Kostki - jezuity, patrona dzieci i młodzieży, zbiegają się z synodem biskupów na temat ludzi młodych, który został zwołany przez papieża Franciszka - również jezuitę i będzie obradował w Rzymie w październiku.
Rok 2018 r. ogłoszono Rokiem św. Stanisława Kostki podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lublinie w październiku ubiegłego roku. Stało się to na prośbę biskupa płockiego. W diecezji tej głównym wydarzeniem obchodów będą uroczystości liturgiczne w Rostkowie pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza zaplanowane na 19 sierpnia. Z kolei 25 i 26 września w Płocku odbędzie się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
W ramach jubileuszu w diecezji płockiej sylwetka św. Stanisława Kostki promowana jest pod nazwą „Kostka = 6 x W: wiedza, wyzwania, wiara, wytrwałość, wolność, wielkość”, a poszczególne wydarzenia popularyzuje na internetowych portalach społecznościowych hasztag: #kostka450. Dla tych, którzy zechcą wysłać intencje lub list do św. Stanisława Kostki powstanie specjalna skrzynka e-mail: stansilaw.kostka@diecezjaplocka.pl. O świętym przypomni okolicznościowy znaczek, który wyda Poczta Polska.
We wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę 14 stycznia, odczytany zostanie list pasterski Konferencji Episkopatu Polski dotyczący Roku św. Stanisława Kostki.
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów, był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany przez papieża Benedykta XIII.
Relikwie św. Stanisława Kostki znajdują się w rzymskim kościele św. Andrzeja oraz w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. Sanktuarium to odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy. (PAP)
mb/ ozk/