O rodzimych filmach animowanych było głośno za granicą i w Polsce, m.in. dzięki 70-leciu polskiej animacji i filmowi "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, który walczy o nominację do Oscara – poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej w informacji przesłanej w poniedziałek PAP.
"Rok 2017 w polskiej animacji należał do twórców filmu „Twój Vincent” – Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Sukcesy pierwszego w pełni namalowanego filmu pełnometrażowego na świecie przypadły na rok obchodów 70-lecia polskiej animacji" – napisał PISF na swojej stronie internetowej.
Polski Instytut Sztuki Filmowej określa "Twojego Vinceta" jako produkcję, która jest jednym "z największych osiągnięć polskiej animacji ostatnich lat". "Ten długo wyczekiwany film jest przykładem połączenia sukcesu artystycznego i komercyjnego. Znalazł uznanie wśród widzów i krytyków na całym świecie, a przez wielu z nich określany jest jako wydarzenie roku. Światowa premiera „Twojego Vincenta” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Na tym jednym z najważniejszych festiwali poświęconych animacji polski film otrzymał nagrodę publiczności. Został również nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju (nagroda dla najlepszego filmu animowanego) i Festiwalu Filmowym Ajyal w Dausze (najlepszy pełnometrażowy film dla młodych widzów)" – podkreślił PISF.
"Zwieńczeniem sukcesów w 2017 roku było przyznanie +Twojemu Vincentowi+ Europejskiej Nagrody Filmowej dla Najlepszego Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego oraz nominacji do Złotego Globu. Film jest poważnym kandydatem do zdobycia Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany. Wśród 26 pełnometrażowych filmów animowanych z całego świata, obok +Twojego Vincenta+, szansę na nominację ma też +Magiczna zima Muminków+. Lista filmów, które otrzymały nominację do Oscara, zostanie ogłoszona 23 stycznia 2018 roku" – zaznaczył PISF.
Według instytutu rok 2017 był dla polskiego filmu szczególny, ponieważ przypadł na 70-lecie polskiej animacji, której data jest liczona od powstania pierwszego polskiego profesjonalnego filmu animowanego „Za króla Krakusa” Zenona Wasilewskiego.
"Dzięki obchodzonemu w tym roku jubileuszowi ukazało się wiele artykułów w branżowych magazynach, a specjalne sekcje poświęcone polskim animacjom były obecne na największych światowych festiwalach. Inauguracja obchodów 70-lecia polskiej animacji odbyła się na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Z tej okazji Rada Programowa Krakowskiej Fundacji Filmowej postanowiła uhonorować nagrodą Smoka Smoków dwóch wybitnych twórców tego gatunku, Witolda Giersza i Daniela Szczechurę" – napisał PISF.
Wśród polskich animacji krótkometrażowych, najczęściej nagradzanymi produkcjami były m.in. „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek oraz „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej.
Według PISF potwierdzeniem "dobrej kondycji polskiej animacji są sukcesy polskich seriali animowanych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem stacji telewizyjnych w kraju i na świecie". "Serial studia Animoon, „Przytul mnie”, w reżyserii Mateusza Jarmulskiego, ma szansę zostać pierwszą produkcją animowaną w koprodukcji Polski z Chinami. Najmłodsi odbiorcy mogą też oglądać seriale „Kuba i Śruba” w reżyserii Bronisława Zemana, Andrzeja Orzechowskiego i Marka Burdy. Znakomicie radzi sobie serial „Agi Bagi”, wyprodukowany przez Badi Badi, który od czasu premiery w 2015 roku trafił na ekrany już w ponad 60 krajach i został przetłumaczony na 11 języków" – napisał PISF.
autor: Maciej Puchłowski
mmmp/ itm/