Francja i Chiny uzgodniły utworzenie w Szanghaju muzeum sztuki nowoczesnej Centrum Pompidou na wzór paryskiego obiektu - ogłosił we wtorek francuski szef państwa Emmanuel Macron po spotkaniu w Pekinie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Podpisano też umowy handlowe.
Otwarcie chińskiego Centrum Pompidou zaplanowano na początek 2019 roku. W obiekcie tym prezentowana ma być przede wszystkim chińska sztuka nowoczesna.
Macron i Xi odbyli w Pekinie spotkanie dwustronne. Po jego zakończeniu byli obecni przy podpisaniu wielu umów biznesowych, w tym "memorandum o umowie handlowej" w sprawie zbudowania przez francuski koncern atomowy Areva zakładu uzdatniania zużytego paliwa jądrowego. Jak mówił towarzyszący prezydentowi francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire, umowa ta "przewiduje natychmiastowe 10 mld euro, co uratuje ten oddział" firmy. AFP tłumaczy, że podpisane porozumienie jest zbawienne dla Arevy, która obecnie zmaga się z dużymi trudnościami. Ostateczna umowa ma zostać podpisana na wiosnę – zapewnił Le Maire.
Macron ogłosił ponadto, że Chiny w ciągu sześciu miesięcy całkowicie zniosą embargo na francuskie mięso wołowe, wprowadzone w 2001 r. w związku z kryzysem związanym z chorobą szalonych krów.
Paryż liczy na zwiększenie chińskich inwestycji we Francji i większą otwartość w relacjach handlowych ze strony Pekinu. Jednak, jak poinformował Le Maire, Macron odrzucił "wiele" chińskich projektów. "Akceptujemy inwestycje długoterminowe, a nie inwestycje zawłaszczające" – powiedział minister.
Macron w chińskiej stolicy wziął również udział w podpisaniu umowy z chińskim gigantem w dziedzinie sprzedaży online JD.com; w ramach porozumienia firma w najbliższych dwóch latach ma sprzedać chińskim konsumentom, za pomocą swoich platform, warte 2 mld euro francuskie produkty. Firma zadeklarowała również gotowość wejścia na francuski rynek.
W czasie wizyty francuskiego prezydenta w Pekinie umowę z Chinami podpisał także Airbus. Firma poinformowała w komunikacie, że w ramach tego porozumienia zwiększy produkcję samolotu A320 w chińskiej fabryce w Tiencinie (Tianjin); dzięki temu, oczekuje się, w 2019 roku Airbus będzie produkował pięć maszyn A320 miesięcznie, a sześć – w roku 2020. Firma uzgodniła również ze stroną chińską większą współpracę m.in. w dziedzinie innowacji technicznych czy możliwości inżynieryjnych.
Agencja Reutera, powołując się na źródła bliskie sprawy, informuje, że Airbus planował sprzedać Chinom 100 lub więcej samolotów odrzutowych. Wydaje się jednak – czytamy – że nie doszło do zawarcia umowy.
Wizyta Macrona ma pomóc w osiągnięciu większej równowagi w relacjach handlowych Francji z Chinami; deficyt handlowy Francji z stosunkach z tym krajem wynosi obecnie 30 mld euro. Macron zapowiedział we wtorek większe otwarcie francuskiego rynku na chińskie inwestycje w zamian za lepszy dostęp dla Francuzów do rynku chińskiego.
Mimo że prezydentowi towarzyszy około 50 przedstawicieli biznesu, dotychczas nie ogłoszono większych transakcji, a zawarto jedynie mniejsze umowy – zauważa Reuters.
Wizytę w Chinach Macron rozpoczął w poniedziałek przylotem do Xi'anu (Si-an). We wtorek udał się do Pekinu, gdzie wraz z małżonką Brigitte zwiedził Zakazane Miasto - dawny pałac cesarski z XV wieku. Tego dnia wziął również udział w forum biznesowym i w Wielkiej Hali Ludowej spotkał się z prezydentem Chin.
Francuski szef państwa z Chin wyleci w środę. W swoim pierwszym przemówieniu w tym kraju obiecał, że będzie do niego wracał "co najmniej raz w roku". (PAP)
ulb/ mc/