Pod hasłem "Promieniowanie ojcostwa" 14 października obchodzony będzie XVIII Dzień Papieski. Organizatorzy zapowiadają czuwania modlitewne, seminaria naukowe, koncerty oraz wydarzenia kulturalne i sportowe.
Kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", wyjaśnił, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - "Promieniowanie ojcostwa" - nawiązuje do tematu, który był bardzo bliski Janowi Pawłowi II. "On na ten temat mówił i pisał, kiedy był młodym księdzem, kiedy spotykał się ze studentami, kiedy z nimi wyjeżdżał" - wyjaśnił.
Zdaniem kard. Nycza, swoje refleksje wokół tego tematu papież zawarł przede wszystkim w książce "Promieniowanie ojcostwa" - mówiącej o ojcostwie Boga promieniującym na człowieka - a także w wielu innych publikacjach m.in. w książkach "Wstańcie, chodźmy" oraz "Pamięć i tożsamość". Jak dodał, Jan Paweł II, patrząc na ojcostwo Boga, "odpowiadał sobie na pytanie, dlaczego on sam zdecydował się z ojcostwa zrezygnować".
"Cała idea +Promieniowania ojcostwa+ najpełniej została wyłożona w 1991 r. podczas tzw. pielgrzymki przykazań Bożych w Kielcach, gdzie wygłosił kazanie na temat czwartego przykazania. Tam wyłożył swoje myśli o ojcostwie Boga i człowieka. I to będzie motyw przewodni tegorocznego Dnia Papieskiego" - przypomniał metropolita warszawski.
Prezes fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Dariusz Kowalczyk poinformował, że w tym roku na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży pochodzącej z mniejszych miejscowości zebrano ponad 8 mln zł - z czego prawie 90 proc. w czasie zbiórki przykościelnej. "To umożliwi nam wypłacenie 2 tys. stypendiów. Ponad połowa naszych stypendystów to studenci, a reszta to uczniowie gimnazjum i liceum" - wyjaśnił ks. Kowalczyk.
Dodał, że w czasie XVII Dnia Papieskiego przy kościołach i na ulicach kwestowało 100 tys. wolontariuszy.
Jak zapowiedział, pieniądze przeznaczone zostaną także na organizację corocznych obozów wakacyjnych dla stypendystów, które tym razem odbędą się w Kielcach, Koszalinie i Myczkowcach nad Soliną. W każdym z nich weźmie udział kilkuset młodych ludzi.
Jednym z najważniejszych punktów obchodów XVIII Dnia Papieskiego - zaznaczył ks. Kowalczyk - będzie wręczenie nagród Totus, zwanych "katolickimi Noblami". Są one przyznawane przez Fundację dla uhonorowania osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Ponadto w programie obchodów znalazł się tradycyjny koncert Dnia Papieskiego w Świątyni Opatrzności Bożej.
Nowością będzie międzynarodowa konferencja na temat "Promieniowania ojcostwa", która odbędzie się w październiku. "Chcemy w gronie wybitnych specjalistów pomedytować na temat ojcostwa, ojcowizny a także ojczyzny - tę triadę bardzo mocno podpowiadał nam Jan Paweł II w dziele +Pamięć i tożsamość" - zapowiedział ks. Kowalczyk.
Daria Dzieniszewska, menedżer Fundacji ds. kampanii społecznych poinformowała, że właśnie ruszyła kampania 1 procenta, dzięki której stypendyści fundacji mogą studiować na prestiżowych uczelniach oraz rozwijać swoje talenty. Dodała, że w ubiegłym roku dzięki odpisom 1 proc. podatku fundusz stypendialny zasiliła kwota ok. 460 tys. zł, co pozwoliło na sfinansowanie 147 rocznych stypendiów dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z mniejszych miejscowości.
Zaznaczyła, że kampanię można wesprzeć poprzez wypełnienie deklaracji podatkowej, wchodząc na stronę www.dzielo.pl i klikając zakładkę "darczyńcy" rozliczyć PIT online, lub przy wypełnianiu deklaracji podatkowej wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS Fundacji.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski z 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Najważniejszym przedsięwzięciem Fundacji jest Dzień Papieski, organizowany od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, który nastąpił 16 października 1978 r. Organizatorzy podkreślają cztery wymiary święta: intelektualny, duchowy, charytatywny i artystyczny. Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem oraz koncerty poświęcone pamięci Jana Pawła II. Fundacją kierują rada i zarząd; na czele rady stoi kard. Kazimierz Nycz. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ malk/