Do zbiorów Wirtualnych Muzeów Małopolski dołączyła kolejna, po Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, kolekcja sztuki współczesnej – 52 eksponaty wybrane z Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie – poinformował we wtorek Małopolski Instytut Kultury.
Wśród obiektów zdigitalizowanych przez zespół Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie są prace Jadwigi Sawickiej, Wilhelma Sasnala, Bartosza Kokosińskiego, Małgorzaty Markiewicz, Bogdana Bachorczyka, Anny Zaradny i innych artystów, którzy swoją twórczością często reagują na bieżące sytuacje społeczne.
Wybrane do prezentacji w portalu eksponaty to zarówno obrazy (np. Marcin Maciejowski, „Lekarz powiedział…”), fotografie (np. Nicolas Grospierre, „Dom, który rośnie”), prace wideo (np. Cecylia Malik, Piotr Pawlus, „6 rzek”), instalacje (np. Konrad Smoleński, „How to Make a Bomb”).
Wiele z nich zostało wykonanych w niestandardowych, eksperymentalnych technikach, co – jak zaznaczył w informacji prasowej Małopolski Instytut Kultury – stanowiło nie lada wyzwanie dla ekipy digitalizacyjnej. Wśród niełatwych w digitalizacji zbiorów jest „Obraz pożerający pejzaż” Bartosza Kokosińskiego. Szczególny typ obiektów prezentowanych w portalu stanowią instalacje site-specific (tworzone z myślą o konkretnym miejscu), np. „Coś umieszczone na czymś innym” Yane’a Calovskiego z Macedonii.
Prezentowana kolekcja to - jak czytamy w informacji prasowej - sztuka często kontrowersyjna, drażniąca, niezrozumiała, wystawiająca na próbę estetyczne przyzwyczajenia. „Chcielibyśmy zainteresować odbiorców wybranymi obiektami, podjąć próbę jeśli nie wyjaśnienia, to przynajmniej oswojenia, uczynienia ich bliższymi naszemu codziennemu doświadczeniu” – wyjaśniła Kinga Kołodziejska, redaktor prowadząca portal Wirtualne Muzeua Małopolski.
Jak dodała „wirtualna ekspozycja sztuki współczesnej na tle wielowiekowego dziedzictwa kulturowego prezentowanego na portalu Wirtualne Muzea Małopolski pozwala zobaczyć ciągłość w ludzkiej twórczości, zestawiać to, co dawne, z tym, co nowe, odnaleźć nieoczywiste powiązania pomiędzy eksponatami, a tym samym odkryć ich nowe znaczenia”.
Zdigitalizowane obiekty z kolekcji Bunkra Sztuki w Krakowie można oglądać na http://muzea.malopolska.pl/muzeum/galeria-sztuki-wspolczesnej-bunkier-sztuki.
Eksponaty zostały zdigitalizowane w ramach projektu „Wirtualna Małopolska” współfinansowanego przez Unię Europejską.
W sierpniu ub.r. zarząd województwa małopolskiego podjął uchwałę o dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 projektu „Wirtualna Małopolska”, złożonego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie prawie 5 mln zł.
Projekt ten jest kontynuacją i rozwinięciem projektu „Wirtualne Muzea Małopolski”, realizowanego w latach 2007-2013.
W ramach projektu „Wirtualna Małopolska” planowana jest digitalizacja 2D i 3D co najmniej 1,5 tys. eksponatów z 20 muzeów, galerii i instytucji z Małopolski, w tym m.in. zbiory Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, Muzeum Collegium Maius UJ, fragment kolekcji fotografii z archiwum Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Wszystkie zdigitalizowane eksponaty zostaną zaprezentowane w portalu Wirtualne Muzea Małopolski. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/