Koncepcje architektoniczne, zgłoszone do konkursu na siedzibę Muzeum II Wojny Światowej, która powstanie w Gdańsku do 2014 roku, zgromadzono w wydanej przez to muzeum publikacji. Wśród projektów znajduje się opis zwycięskiej koncepcji gdyńskiej pracowni.
Międzynarodowy konkurs na projekt koncepcji architektonicznej gdańskiego muzeum został rozstrzygnięty 1 września ub.r., w dzień 71. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na konkurs wpłynęło 129 prac z kilkudziesięciu krajów. Wizualizacje wszystkich koncepcji architektonicznych, ich rzuty oraz opisy opublikowano w albumie "Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Międzynarodowy konkurs architektoniczny".
Muzeum II Wojny Światowej powstanie przy ul. Wałowej w Gdańsku, na działce o powierzchni prawie 2 hektarów położonej blisko Głównego Miasta i Motławy.
Konkurs zwyciężyła koncepcja Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni. Wyłoniło ją międzynarodowe jury, w skład którego weszli architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta-grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.
Zgodnie z koncepcją architektoniczną pracowni Kwadrat, budynek muzeum będzie przypominać czerwony obelisk, przebijający się przez betonową płytę placu. Większość powierzchni muzeum zostanie usytuowana pod ziemią. "(...) doszliśmy do wniosku, że żaden obiekt (także muzeum) stojący w kontekście zabytkowych kamienic Głównego Miasta, nie powinien +konkurować+ z nimi" - opisali swój pomysł architekci. "Powinien być to raczej rodzaj monumentu, symbolu, w swej wymowie neutralnego w otoczeniu istniejącej, historycznej zabudowy - napisali. - Stąd pomysł, aby całe muzeum +zanurzyć+ w ziemi, a ponad nią wydobyć jedynie fragment symbolizujący sprzeciw wobec totalitarnych idei."
"Elegancki pawilon, razem z obeliskiem, wciska się w ziemię, uderza światłem tworząc symbol katastrofy i pozostałej po niej nadziei" - tak z kolei o zwycięskim pomyśle pisał sąd konkursowy. Jak podkreślono, "budynek z łatwością zapisze się w pamięci odwiedzających, stanie się przeżyciem, nie tylko przez swoje wnętrze, ale i wpłynie również przez swój wygląd".
Przyjęty przez rząd wieloletni program "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" zakłada przeznaczenie z budżetu na ten cel prawie 360 ml zł. Koszt budowy obiektu jest szacowany na 230 mln zł.
Budynek muzeum ma mieć w sumie ok. 23 tys. mkw. powierzchni. Ok. 5 tys. mkw. zajmie wystawa stała, poświęcona okresowi 1918-1989, czyli od powstania II RP do upadku komunizmu jako właściwego końca II wojny. (PAP)
mce/ abe/