Europejskie Centrum Solidarności organizuje kurs na certyfikowanego przewodnika po ECS. Do tej pory taki dokument otrzymało 168 osób. Kursy cieszą się największym zainteresowaniem wśród osób zawodowo zajmujących się przewodnictwem.
Europejskie Centrum Solidarności (ECS) poinformowało, że planowany kurs na certyfikowanych przewodników po ECS będzie już trzecim. Poprzednie były organizowane w 2014 i w 2015 roku i uczestniczyli w nich głównie zawodowi przewodnicy.
Magdalena Charkin-Jaszcza z Działu Promocji i PR ECS powiedziała PAP, że jest duże zainteresowanie kursem. Zaznaczyła, że „kurs jest adresowany nie tylko do przewodników, ale też do osób interesujących się historią najnowszą, historią ruchu społecznego Solidarność, dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej, czy historią Gdańska i Trójmiasta”. Zwróciła uwagę, że „osoby, które zgłaszają się na kurs, dysponują już pewną wiedzą historyczną i krajoznawczą". "Kurs umożliwia zdobycie pogłębionej wiedzy dotyczącej współczesnej historii Polski i Europy, stąd dotychczasowi uczestnicy rozpoczynali nasze zajęcia znając podstawowe fakty i procesy historyczne związane z jego tematyką. Nie jest to kurs +od zera+” - zaznaczyła.
Charkin-Jaszcza podkreśliła, że „współpraca z przewodnikami nie ustaje po zakończeniu kursu”. ECS dla swoich przewodników organizuje specjalistyczne spotkania tematyczne, w tym spotkania ze świadkami historii. W gronie certyfikowanych przewodników są również darczyńcy instytucji, którzy przekazali do archiwum ECS swoje solidarnościowe dokumenty i pamiątki. „Umożliwiamy zdobywanie jak najszerszej wiedzy osobom, które chcą oprowadzać gości po Europejskim Centrum Solidarności”- podkreśliła.
Certyfikowany przewodnik po ECS może oprowadzać po wystawie stałej, zyskuje też dodatkową wiedzę o terenach postoczniowych i placu Solidarności. ECS nie ogranicza wejść na wystawę oprowadzającym grupy przewodnikom, niemniej w swoich materiałach informacyjnych rekomenduje i podaje kontakt do certyfikowanych przewodników, którzy ukończyli kurs prowadzony przez instytucję. ECS nie pośredniczy też w nawiązywaniu kontaktu czy rozmowach np. na temat warunków współpracy między zwiedzającymi a przewodnikami.
Kurs ma się rozpocząć 23 lutego, zajęcia potrwają do 10 marca. Program przewiduje 33 godziny zajęć, podzielonych na bloki tematyczne dotyczące m.in. Sierpnia 1980 r., stanu wojennego, wyborów w 1989 r. oraz Stoczni. Pięć godzin zostało przeznaczonych na metodykę przewodnictwa i techniki oprowadzania wycieczek. Oprócz wykładów będą warsztaty na wystawie stałej ECS oraz zajęcia na placu Solidarności i terenach postoczniowych. Wykład inauguracyjny ma wygłosić dyrektor ECS, Basil Kerski.
Zajęcia odbywać się będą w piątki i soboty. Warunkiem uzyskania certyfikatu przewodnika ECS jest nie tylko udział w zajęciach, ale również pomyślne zdanie egzaminu 23 marca.
Na zgłoszenia ECS czeka do 9 lutego. Kurs kosztuje 300 zł, a liczba jego uczestników jest ograniczona do 50 osób. Uczestnikiem może zostać osoba pełnoletnia, która ma minimum wykształcenie średnie i pomyślnie odbyła rozmowę kwalifikacyjną. Warunki uczestnictwa, regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie: http://www.ecs.gda.pl/title,pid,340.html
Na swojej stronie internetowej ECS informuje, że jest „nowoczesną instytucją kultury, która utrwala pamięć o największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności”. Jest też ośrodkiem edukacyjnym i centrum badawczo-naukowym, posiada archiwum, bibliotekę i mediatekę. Nowy budynek ECS w Gdańsku został otwarty w 2014 roku, od tamtego czasu instytucję odwiedziło ponad 2,3 miliona gości.
Wystawa stała dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej zajmuje powierzchnię blisko 3 tysięcy metrów kwadratowych pierwszego i drugiego piętra budynku. W zeszłym roku ECS świętował jubileusz 10-lecia istnienia.(PAP)
Autor: Bożena Leszczyńska
bls/ jbp/