Fotografie żubrów z Puszczy Knyszyńskiej autorstwa Michała Kościa można oglądać w Muzeum Rzeźby w Białymstoku na wystawie "Żubry. Światło i Cień". Jak wyjaśnił fotograf, zdjęcia pokazują "magiczny moment", w którym łączą się właśnie te trzy elementy.
Wystawę otwartą w czwartek wieczorem w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku; można ją oglądać do końca lutego. To kilkanaście wielkoformatowych fotografii oraz kilka mniejszych, wybranych szczegółów z tych dużych zdjęć. Prezentowane są zdjęcia zwierząt o wschodzie i zachodzie słońca, dużą rolę odgrywa światło.
Jak powiedziała na otwarciu kuratorka wystawy Barbara Sojko,to nie jest zwykła wystawa fotografii przyrodniczej, to wystawa artystyczna pokazująca relacje między żubrem, światłem i cieniem. To fotografie, które są "wyczekane" na odpowiedni moment, gdy coś się dzieje; korelują ze sobą wszystkie naturalne czynniki, "które malują nam kadr" - wyjaśniła.
W jej ocenie to nie jest wystawa, która ma pokazać żubra, zwierzę jest pretekstem. "Mamy trzech bohaterów na tych zdjęciach i to są równoprawni bohaterowie, tak samo ważni i budujący klimat tego wszystkiego" - dodała Sojko.
Michał Kość fotografią zajmuje się od 25 lat, jest fotoreporterem, na co dzień robi zdjęcia agencyjne, a żubry fotografuje od ok. 10 lat. Jak przyznał, żubry to jego pasja. "To takie moje hobby, które w pewnym momencie stało się wyzwaniem artystycznym" - powiedział artysta.
Wyjaśnił, że robienie zdjęć żubrom wymaga czasu. Fotografuje stado tych zwierząt w Puszczy Knyszyńskiej, która jest niedaleko Białegostoku.
"Mimo, że to jest blisko, trzeba wstawać przed świtem i to grubo przed świtem, bo najciekawsze światło jest tuż po wschodzie słońca. (...) Trzeba jeszcze doliczyć czas na znalezienie stada, a nie ma gwarancji, że zobaczy się zwierzęta, albo że światło będzie na pewno dobre. Wtedy niestety, wracam bez zdjęć" - opowiadał Kość w Polskim Radio Białystok.
Kość powiedział, że na 10 wyjazdów, na dwóch widzi żubry, a tylko podczas jednego robi zdjęcie, z którego "jest zadowolony". Podczas śnieżnych zim wyjeżdża do puszczy 50-60 razy.
W Podlaskiem żubry żyją w kilku miejscach, największe stada występują w Puszczy Białowieskiej - w polskiej części żyje na wolności ok. 600 zwierząt. Natomiast w Puszczy Knyszyńskiej żyje ok. 140 żubrów - jak podała PAP Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ kow/ pat/