Twórczość Andrzeja Urbanowicza przybliży wystawa kuratorska Bielskiej Jesieni w Galerii Bielskiej BWA. Przygotowania do ekspozycji „Dzieci światła” właśnie ruszyły. Kuratorem jest Stanisław Ruksza. Wernisaż odbędzie się 9 listopada – poinformowała w czwartek Galeria.
Stanisław Ruksza, od wielu lat zajmujący się twórczością Urbanowicza i śląskiego undergroundu, podkreślił, że bohater ekspozycji jest jednym z legendarnych artystów, których obecność w polskiej historii sztuki jest właśnie przywracana.
Andrzej Urbanowicz żył w latach 1938-2011. Pochodził z Wilna. Był absolwentem ASP w Krakowie. Związał się z Katowicami, w których mieszkał. Był malarzem, grafikiem, twórcą parateatralnym i performerem. Uważany był za ikonę polskiego undergroundu.
„W swojej twórczości czerpał inspirację ze sztuki art brut, surrealizmu, malarstwa materii, pop-artu czy sztuki psychodelicznej. Urbanowicz, który współtworzył środowisko polskiego undergroundu w czasach PRL, staje się dziś inspiracją dla wielu postaw innych malarzy” – podkreślił kurator.
Beata Zamlewska-Pałyga z Galerii Bielskiej BWA przypomniała w rozmowie z PAP, że katowicka pracownia Urbanowicza, którą na poddaszu kamienicy przy ul. Piastowskiej 1 stworzył z żoną, malarką Urszulą Broll, była nieformalnym centrum życia artystycznego śląskich intelektualistów. „Jego charyzmatyczna osobowość koncentrowała wokół siebie artystów z różnych dziedzin: malarstwa, rzeźby, poezji, teatru i muzyki, literatów i filozofów, tworząc ugrupowania artystyczne lub bardziej luźne związki” – dodała.
Wystawy kuratorskie Bielskiej Jesieni to cykl organizowany przez Galerię Bielską BWA co dwa lata. Są przeciwwagą dla otwartego Biennale Malarstwa o tej samej nazwie, które w ub.r. odbyło się po raz 43. Kuratorzy wybierani są w konkursie lub powoływani bez niego. W tym roku galeria skorzystała z tej drugiej możliwości.
Jak zaznaczyła Zamlewska-Pałyga, wystawy kuratorskie pokazują zjawiska w polskim malarstwie zawężone do wybranych pojęć, nurtów, czy postaw artystycznych.
10. wystawa kuratorska prezentowana będzie od 9 listopada do końca roku.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk
szf/ pat/