Pocysterski zespół klasztorny w Lubiążu (woj. dolnośląskie) zostanie przejęty przez Skarb Państwa. W środę wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podpisał list intencyjny z Fundacją Lubiąż w sprawie przekazania obiektu.
Kompleks klasztorny w Lubiążu to jeden z największych obiektów sakralnych w Europie. Składa się z bazyliki, klasztoru, Pałacu Opatów, kościoła pomocniczego i zabudowań gospodarczych. Opactwo, które uważane jest za arcydzieło śląskiego baroku, swoją świetność przeżywało w połowie XVIII w. Choć w zespole klasztornym od niemal 25 lat prowadzone są prace renowacyjne, obiekt wciąż wymaga dużych nakładów na remonty.
„Zespół klasztorny w Lubiążu to zabytek ciągle w mojej ocenie niedoceniany. Dlatego trzeba szukać nowych rozwiązań na zagospodarowanie i większe wykorzystanie tego unikatowego w skali świata obiektu. Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok, teraz potrzebujemy kilka tygodni na rozmowy z Fundacją Lubiąż i ustalenie szczegółów” - powiedział w środę na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
Hreniak wyraził nadzieję, że zespół klasztorny będzie ważnym miejscem dla rozwój turystyki, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale także w świecie.
Obiektem od blisko 30 lat zarządza Fundacja Lubiąż. „Dzisiaj, aby ten obiekt mógł się rozwijać potrzeba gwaranta w postaci państwa i sporych środków. Wierzymy, że mecenat państwowy, który przejmie opiekę nad obiektem jest najbardziej właściwy i pozwoli na lepsze jego wykorzystanie” - mówił prezes Fundacji „Lubiąż” Witold Krochmal.
Dodał, do tej pory fundacji udało się m.in. zabezpieczyć konstrukcję zabudowań klasztornych oraz zakończyć remont Sali Książęcej i biblioteki.
Hreniak poinformował, że powołał zespół roboczy, który zajmie się dalszymi pracami związanymi z przejęciem zabytku. W jego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wojewódzki Dolnośląski Konserwator Zabytków oraz Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Pierwsze spotkanie zaplanowano na 14 marca.
Wojewoda dodał, że w planach na zagospodarowanie obiektu jest m.in. organizacja wystaw oraz wydarzeń kulturalnych. „Chcemy również do współpracy zachęcić inne instytucje kultury, pojawił się też pomysł wybudowania przystani nad Odrą oraz pomysł związany z browarem, który funkcjonował tam przez wiele lat” - powiedział. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/