Głównym przesłaniem organizacji Rycerze Kolumba jest służba drugiemu człowiekowi i służba parafii - mówił w środę na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce Szymon Czyszek.
Rycerze Kolumba to międzynarodowa organizacja katolicka, zrzeszająca ok. dwa miliony mężczyzn w kilkunastu krajach. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył w w 1882 r. w Stanach Zjednoczonych ks. Michael McGivney. Trwa jego proces beatyfikacyjny. O działaniach tej organizacji rozmawiano w środę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Przedstawiciel Rady Najwyższej Rycerzy Kolumba w Polsce Szymon Czyszek podkreślał, że organizacja jest "mostem łączącym tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy chcą pomagać". Dodał, że jest to działalność charytatywna wolontariuszy, którzy chcą dać swój czas dla innych, którzy są wezwani do tego, żeby mieć "oczy wyobraźni" i patrzeć gdzie są potrzeby i na nie odpowiadać.
Jak poinformował Czyszek, w Polsce Rycerze Kolumba są obecni od ponad 10 lat i liczą 5 tys. mężczyzn, w tym ponad 500 księży, działających w 103 parafiach, na terenie 28 diecezji. Do Polski Rycerze Kolumba przybyli na zaproszenie św. Jana Pawła II. Pierwszym Kapelanem Stanowym, czyli duszpasterzem Rycerzy Kolumba w Polsce był śp. kard. Franciszek Macharski. Obecnie funkcję tę pełni abp Wacław Depo. Rycerzami Kolumba są również m.in.: kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, abp Grzegorz Ryś, bp Grzegorz Kaszak, bp Jan Wątroba, bp Jan Piotrowski i bp Piotr Turzyński.
Konkretne przykłady działań Rycerzy Kolumba przedstawił na konferencji Delegat Stanowy organizacji w Polsce Tomasz Wawrzkowicz. Przypomniał, że w lutym ubiegłego roku rozpoczęła się organizowana przez Rycerzy Kolumba peregrynacja relikwii i portretów św. Brata Alberta, które odwiedziły ponad 100 polskich parafii. Wydarzenie połączone było ze zbiórką artykułów pierwszej potrzeby dla placówek prowadzonych przez siostry albertynki, a wartość przekazanych darów szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Ponadto, od sierpnia ubiegłego roku - jak podkreślił Wawrzkowicz - Rycerze Kolumba angażują się w pomoc mieszkańcom Pomorza poszkodowanym w wyniku nawałnic. Przedstawiciele organizacji pomagali w usuwaniu skutków huraganów oraz dostarczali specjalistyczny sprzęt i artykuły pierwszej potrzeby. Obecnie prowadzą również szeroki projekt niesienia dalszej pomocy, organizują kwesty, zbiórki makulatury i wydarzenia kulturalne.
Ważnym polem działalności Rycerzy Kolumba - jak zaznaczył Wawrzkowicz - jest obrona życia. Przykładem zaangażowania Rycerzy w dzieło pro-life jest zakup inkubatora dla szpitala powiatowego w Skarżysku-Kamiennej. Środki na zakup sprzętu w wysokości ponad 40 tysięcy złotych pochodziły ze zbiórki makulatury. W akcję włączyło się około 40 instytucji, grup, wspólnot i szkół z diecezji radomskiej, dzięki czemu zebrano na ten cel ponad 200 ton makulatury.
Wawrzkowicz podkreślił też, że Rycerze Kolumba włączają się w pomoc prześladowanym chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Przypomniał, że na święta Bożego Narodzenia przekazali paczki żywnościowe dla 12 tys. przesiedlonych lub powracających do domów rodzin w północnym Iraku. Dodał, że od 2014 roku na pomoc tamtejszym chrześcijanom Rycerze przeznaczyli ponad 17 mln dolarów. Zakon pomaga również odbudować miasto Karamles.
Sekretarz Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba zacytował podczas konferencji słowa św. Jana Pawła II, który powiedział: "Rycerze Kolumba, to taka kolumna, na której opiera się Kościół katolicki". (PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ js/