288 osób wzięło udział w niedzielę w Wilnie w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Była to już czwarta edycja wileńskiego biegu z udziałem polskiej młodzieży szkolnej, harcerzy, pracowników polskiej ambasady, a także żołnierzy Wojska Litewskiego.
„Walka o wolność to coś, co łączy Polskę i Litwę” - powiedział PAP koordynator biegu Rajmund Klonowski z Wileńskiej Młodzieży Patriotycznej i przypomniał, że „Polacy i Litwini współpracowali w ramach oporu wobec sowieckiego okupanta”, chociaż w czasie wojny często byli po różnych stronach barykady.
Uczestnicy biegu mieli do wyboru kilka dystansów: dystans 1963 metrów, symbolizujący rok 1963, kiedy funkcjonariusze ZOMO zabili w walce ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Francza ps. „Lalek”, 5 km i 10 km, a także nordic walking na dystansie 5 km. Wojsko litewskie częstowało wszystkich gorącą herbatą i przygotowało wystawę sprzętu wojskowego.
Patronem wileńskiej edycji biegu jest Sergiusz Zyndram-Kościałkowski, ps.Fakir – ostatni wileński Żołnierz Wyklęty pochowany na cmentarzu na Rossie.
Organizowany przez Wileńską Młodzież Patriotyczną, ambasadę Polski na Litwie i litewskie wojsko Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych przyczynia się do popularyzacji historii walki z sowieckim okupantem.
„Dopiero poznajemy historię Żołnierzy Wyklętych, których groby często są bezimienne” - mówi Klonowski. Zaznacza, że jeszcze jest wiele do zrobienia w popularyzacji tej historii.
„W momencie, kiedy w Wilnie będziemy mieli ulicę Witolda Pileckiego, kiedy raporty Witolda Pileckiego znajdą się wśród lektur szkolnych, będziemy mogli stwierdzić, że historia Żołnierzy Wyklętych została spopularyzowana” - powiedział koordynator biegu.
W ramach tegorocznych uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wilnie z inicjatywy ambasady RP i Instytutu Polskiego została otwarta wystawa plakatów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”, odbyła się też prezentacja książki „Raport Witolda”, relacji rotmistrza Pileckiego z działalności konspiracyjnej w niemieckim obozie zagłady Auschwitz.
1 marca przy grobach Żołnierzy Niezłomnych w Wilnie i Ejszyszkach odbyły się uroczystości z udziałem przedstawicieli ambasady RP i społeczności polskiej na Litwie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ jo/