Weterani walk o niepodległość Polski, w tym żołnierze gen. Władysława Andersa, oraz polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata udają się w niedzielę do Izraela. Wizytę, która potrwa do 15 marca, organizuje Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Kombatanci odwiedzą groby polskich żołnierzy m.in. w Ramli, a także Instytut Yad Vashem w Jerozolimie.
"Wizyta naszych weteranów w Ziemi Świętej odbywa się w roku kilku jubileuszy. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości staje się okazją podziękowania w ojczyźnie Chrystusa za dar wolności" - podkreślił szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który będzie przewodniczyć delegacji udającej się do Izraela.
"Dla żołnierzy generała Andersa pielgrzymka przywoła wspomnienia sprzed 75 lat, kiedy to po wyjściu z piekła sowieckich łagrów dotarli do Palestyny i stąd ruszyli wyzwalać Europę spod niemieckiego jarzma. Dla osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata wizyta w Izraelu stanie się okazją odwiedzenia Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem, który obchodzi 65. rocznicę założenia. Dla wielu spośród nich będzie to pierwsza wizyta i pierwsza okazja zobaczenia tabliczki i drzewa upamiętniającego ich heroizm z lat wojennych" - zwrócił uwagę Kasprzyk.
W pielgrzymce do Ziemi Świętej wezmą udział weterani 2. Korpusu Polskiego, delegacja Sprawiedliwych, którzy w latach okupacji niemieckiej narażając własne życie ratowali Żydów przed Zagładą, a także kombatanci Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Sybiracy oraz dawni działacze opozycji antykomunistycznej.
Podczas podróży m.in. do Tyberiady, Ramli i Jerozolimy zaplanowano uroczystości upamiętniające polskie walki o niepodległość, w tym wysiłek 2. Korpusu Polskiego, którego żołnierze 18 maja 1944 r. zdobyli Monte Cassino. 2. Korpus Polski, który pod dowództwem gen. Andersa podjął walkę z III Rzeszą Niemiecką na półwyspie Apenińskim, w latach II wojny światowej formował się na terenie Palestyny, będącej wówczas terytorium mandatowym Wielkiej Brytanii.
Delegacja złoży hołd Armii Polskiej na Wschodzie w Tyberiadzie przy kościele św. Piotra, gdzie stoi monument obrazujący 1000-letnie dzieje Polski, a ufundowany w 1945 r. przez polskich żołnierzy na pamiątkę ich pobytu nad Jeziorem Galilejskim. W Ramli uroczystości odbędą się przy polskiej kwaterze Cmentarza Wojennego Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, na której znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-1947.
W Jerozolimie zaplanowano złożenie kwiatów w Izbie Pamięci Instytutu Yad Vashem oraz na Wzgórzu Herzla przed pomnikiem żołnierzy pochodzenia żydowskiego, którzy walczyli w Wojsku Polskim w czasie II wojny światowej. Kombatanci odwiedzą także grób premiera Izraela Menachema Begina na Górze Oliwnej - żołnierza 2. Korpusu Polskiego i przyjaciela jednego z uczestników pielgrzymki mjr. Ottona Hulackiego, z którym przebywał w jednym łagrze sowieckim.
Weterani odwiedzą w Jerozolimie również m.in. trzecią stację Via Dolorosa, czyli jedną ze stacji drogi męki Chrystusa. Wystrój kaplicy, która przedstawia upadającego pod krzyżem Chrystusa, ufundowali żołnierze gen. Andersa, a autorem obrazów w środku jest por. Tadeusz Zieliński. Podczas wizyty w Izraelu planowane jest także spotkanie z weteranami drugiej wojny światowej mieszkającymi w Izraelu.
Oprócz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych kombatantom towarzyszyć będą: wicemarszałek Senatu Maria Koc, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak oraz senator Anna Maria Anders, która jest pełnomocnikiem premiera ds. dialogu międzynarodowego. Obecni będą także przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Weteranów, Kombatantów i Osób Represjonowanych poseł Anita Czerwińska oraz wiceprezes IPN Jan Baster.
Opiekunem pielgrzymki będzie ks. prof. Waldemar Chrostowski - kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski. (PAP)
autor: Norbert Nowotnik
nno/ itm/