Unowocześnienie i dostosowanie do potrzeb współczesnego odbiorcy, a także opracowanie programów edukacyjnych dla warszawskiej Izby Pamięci Generała Kuklińskiego zapowiadają w przesłanym PAP w poniedziałek oświadczeniu Polska Fundacja Narodowa (PFN) i Fundacja Józefa Szaniawskiego.
Jak poinformowano w oświadczeniu podpisanym przez zarząd fundacji i dyrektora Izby Pamięci Generała Kuklińskiego, PFN i Fundacja Józefa Szaniawskiego rozszerzają współpracę. Celem wspólnego działania ma być modernizacja ekspozycji Izby Pamięci oraz uruchomienie programów edukacyjnych.
"12 marca 1999 roku Polska została członkiem NATO. W 19. rocznicę tego wydarzenia Polska Fundacja Narodowa podjęła decyzję o modernizacji ekspozycji Izby Pamięci Generała Kuklińskiego oraz uruchomienia przez Izbę programów edukacyjnych. Jest to kolejny etap współpracy obu Fundacji" - poinformowała PFN.
Jak przypomniano w komunikacie, organizacje wcześniej pracowały ze sobą przy organizacji Pikniku Wojskowego w Warszawie i wykładów w jednostce NATO w Bemowie Piskim. "Po jednym z takich wykładów gen Ben Hodges - głównodowodzący amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie - odwiedził Izbę i zaprosił organizatorów wykładów na prelekcje o generale Kuklińskim do wszystkich jednostek US Army w Europie" - dodano.
Powstała w 2006 roku i mieszcząca się w Warszawie Izba Pamięci Generała Kuklińskiego, która - jak podaje PFN - gościła już ponad 120 tys. odwiedzających. Obecnie istniejący wystrój Izby oraz ekspozycja stała "wymagają unowocześnienia i dostosowania ich do potrzeb współczesnego odbiorcy". "Konieczne jest również opracowanie programów edukacyjnych skierowanych do szerokiej grupy odbiorców w Polsce i za granicą, które będą realizowane przez Izbę przez kolejne dwa lata. Izba w nowej odsłonie zostanie otwarta 13 czerwca 2018 roku, w dniu 88. urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego" - zapowiada PFN.
Ryszard Kukliński (1930-2004) służył w Ludowym Wojsku Polskim, był oficerem Sztabu Generalnego. W 1971 r. z własnej inicjatywy podjął współpracę z amerykańską Centralną Agencją Wywiadowczą (CIA). Pod pseudonimem Jack Strong dostarczał Amerykanom informacje o strategicznych planach Związku Sowieckiego i Układu Warszawskiego. Uprzedził ich m.in. o planowanym wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Z 7 na 8 listopada 1981 r. pułkownik Kukliński został wraz z żoną i dwoma synami potajemnie wywieziony z Polski. W USA został ekspertem Departamentu Obrony i Departamentu Stanu. Otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i wysokie odznaczenie CIA.
W 1984 r. Ryszard Kukliński skazany został przez sąd wojskowy w Warszawie na karę śmierci za zdradę i zdegradowany. Wyrok ten został uchylony w 1995 r. przez Izbę Wojskową Sądu Najwyższego, na nowo podjęto śledztwo w sprawie Kuklińskiego, które zostało w 1997 r. umorzone, a pułkownik uniewinniony.
W latach 90. w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli w Stanach Zjednoczonych dwaj synowie płk. Kuklińskiego. Wojskowy zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampa na Florydzie. Jego prochy złożono w Alei Zasłużonych na cmentarzu wojskowym na Powązkach. Jesienią 2016 r. prezydent Andrzej Duda na wniosek b. szefa MON Antoniego Macierewicza mianował go pośmiertnie na stopień generała brygady.(PAP)
autorka: Martyna Olasz
edytor: Paweł Tomczyk
oma/ pat/