Anna Maria Zawadzka z Wasilkowa koło Białegostoku zajęła pierwsze miejsce na VIII Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej „Shalom”w Kaliszu. Z wykształcenia jest mgr. logopedii.
W VIII Festiwalu Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej „Shalom” w Kaliszu wzięło udział łącznie 30 wykonawców z całej Polski. Spośród uczestników wyłoniono laureatów trzech pierwszych nagród i wręczono 7 wyróżnień.
Wykonawcy zgłaszali 2 piosenki w języku polskim, jidisz lub hebrajskim, związane z tematyką żydowską. Zwyciężczyni festiwalu wykonała piosenki „Wtedy wrócą moje pieśni” i „Ucisz serce”.
"Moja przygoda z muzyką żydowską zaczęła się właśnie od piosenki „Wtedy wrócą moje pieśni” z tekstem Agnieszki Osieckiej i muzyką Ewy Korneckiej, która opowiada o historii Żydów w getcie. Tak bardzo mnie to zainspirowało i poruszyło, że postanowiłam zaśpiewać ten utwór na festiwalu i wgłębić się w tematykę muzyki żydowskiej jeszcze bardziej" - powiedziała PAP Anna Maria Zawadzka po wręczeniu nagród.
Anna Maria Zawadzka jest z wykształcenia logopedą i obecnie studentką II roku studium wokalnego w Białymstoku. W kaliskim festiwalu wzięła udział po raz pierwszy. Powiedziała, że zainteresowanie muzyką żydowską bierze się także stąd, "że w Białymstoku jest bardzo dużo historii związanej z Żydami". Podkreśliła, że historią Żydów powinni zainteresować się młodzi ludzie.
Drugie miejsce zajęła Zuzanna Maciaszek z Łodzi, która nagrodę wyśpiewała piosenkami „Yerushalayim Shel Zahav” i „Miasteczko Bełz”. Na trzecim miejscu uplasowała się Aleksandra Idkowska z Poznania, która wykonała „Papa can you hear me” oraz „Chcę wygrać i już”.
W skład jury weszli Jan Japas Szumański - dziennikarz telewizyjny, Konrad Mastyło – kompozytor, pianista, pedagog, Jan Margowski - muzyk, aranżer i kompozytor, Bogusław Łowiński - organizator Dni Kultury Żydowskiej w Wielkopolsce i lider zespołu „Shalom”, Agata Nowakowska-Dybka – muzyk, kierownik działu artystycznego Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Robert Kuciński – publicysta kulturalny związany z kaliską telewizją.
Robert Kuciński powiedział PAP, że jury oceniało kwestie intonacyjne i sposób interpretacji wykonywanych piosenek
Jury przyznało także siedem wyróżnień. Otrzymali je Anna Baczewska z Łomży, Wiktoria Holka z Budzynia, Katarzyna Rynkowska z Ostrowa Wlkp., Joanna Hintz z Rogoźna, Dorota Tondowska z Brzezin, Marta Kaniewska z Rogoźna, Adrianna Rogalska z Sokołów, Karolina Steinke z Obornik, Duet AliZet z Warszawy.
Podczas finałowego koncertu zwycięzcy i wyróżnieni wykonali jedną ze swych konkursowych piosenek. Ponadto wieczór wypełniły występy: Eweliny Łuszczek z towarzyszeniem Konrada Mastyło i dowcipy żydowskie w wykonaniu Bogusława Łowińskiego. Na scenie pojawili się artyści z kaliskiego Studia Piano Song, którego założycielką jest organizatorka festiwalu Anna Kowalkiewicz – Oligny, muzyk i psycholog.
Celem festiwalu - jak powiedziała PAP Anna Kowalkiewicz - Oligny - jest pokłon w stronę tradycji żydowskiej, "ale też pokazywanie tego, co piękne i nowe w piosence izraelskiej" – podkreśliła.
"Pomysł zorganizowania takiego festiwalu właśnie w Kaliszu wziął się stąd, że to miasto wydało mi się miejscem, które sprzyja muzyce żydowskiej, ponieważ swoje korzenie ma tutaj bardzo dużo Żydów" - powiedziała dyrektor festiwalu. Zdaniem Anny Kowalkiewicz - Oligny poziom tegorocznego festiwalu był bardzo wysoki.
Festiwal odbył się pod patronatem prezydenta Kalisza Grzegorza Sapińskiego i Towarzystwa Wielkopolska Izrael. (PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ je/