800 lat historii Oświęcimia przybliży wystawa w odrestaurowanym XIX-w. budynku ratusza. Zdaniem szefowej miejskiego Muzeum Zamek Wioletty Oleś, na multimedialnej ekspozycji będzie mnóstwo ciekawostek, m.in. powstający w Oświęcimiu samochód Praga.
„Rozpoczęliśmy montaż wystawy +Oświęcim w pigułce+, która w syntetycznej formie przybliży historię miasta. Otwarcie zaplanowaliśmy na 22 lipca. Mam nadzieję, że ta ekspozycja stanie się zachętą dla turystów, by pozostali w mieście i poznali jego bogatą historię. Chciałabym też, aby stała się ona +drogowskazem+ kierującym do innych placówek. W Oświęcimiu istnieje muzeum żydowskie (przed wojną Żydzi stanowili 60 proc. mieszkańców miasta – PAP) i romskie, zbiory prezentują siostry Serafitki. Wkrótce chcą je udostępnić Salezjanie” – powiedziała Oleś.
Dyrektor miejskiego muzeum powiedziała, że wystawa w dawnym ratuszu będzie się składała z kilku części. „Rozpoczniemy opowieścią o najstarszej historii Oświęcimia, czyli od pochodzących z XII w. pierwszych wzmianek o mieście. Powiemy o nadaniu praw miejskich. Wykorzystujemy tu dokumenty, pieczęcie, ale także multimedia. Zwiedzających w arkana historii księstwa wprowadzi pierwsza para książęca – Władysław i Eufrozyna. Będzie można zobaczyć halerza, monetę bitą w Oświęcimiu” – przybliżyła Wioletta Oleś.
Opowieść o mieście przybliży czasy trudne – XVII i XVIII w., od potopu szwedzkiego po zabory. Był to okres wielu powodzi oraz pustoszących miasto epidemii. Ukaże też rozkwit Oświęcimia w XIX w., który dokonał się za sprawą kolei. Miasto uzyskało połączenie z Wrocławiem i Wiedniem. W części dotyczącej I wojny światowej przypomniany zostanie przyjazd Józefa Piłsudskiego do miasta w 1915 r.
Autorzy wystawy przybliżą sylwetkę burmistrza Romana Mayzla, który rządził miastem od 1909 r. aż przez 26 lat. „Był wybitnym człowiekiem, którego akceptowały różne społeczności w mieście. Mieszkańcy nadali mu tytuł honorowego oświęcimianina” – wyjaśniła Wioletta Oleś.
W części poświęconej czasom międzywojennym znajdzie się samochód Praga z 1936 r. „W Oświęcimiu działała firma Zjednoczone Fabryki Samochodów, która była wspólnym przedsięwzięciem z czeskim producentem samochodów. Do Pragi każdy będzie mógł wsiąść i wirtualnie pojeździć po mieście” – dodała szefowa muzeum.
Zwiedzającym udostępnione zostaną znajdujące się w piwnicy trzy cele aresztu, wykorzystywane w okresie II wojny światowej przez Niemców, a po jej zakończeniu przez Urząd Bezpieczeństwa.
Wystawę zakończy współczesny obraz miasta. Znajdą się informacje na temat m.in. hokeistów KS Unii Oświęcim, którzy ośmiokrotnie wywalczyli tytuł mistrzów Polski. „Kończymy wizerunkiem współczesnym: chcielibyśmy, aby Oświęcim był kojarzony jako miasto pokoju i kultury” – powiedziała Oleś.
XIX-w. ratusz, w którym powstaje wystawa, był drugim z kolei w Oświęcimiu. Pozostałości pierwszego, wzniesionego w XVI w., znajdują się pod płytą rynku. Być może umieszczona zostanie w nich ekspozycja historyczna poświęcona XVI-w. dziejom miasta.
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przypomniał, że remont XIX-w. ratusza kosztował przeszło 2 mln zł. Na przygotowanie w nim nowej ekspozycji magistrat zarezerwował drugie tyle.
Oświęcim jest jednym z najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich. Jego historia liczy ponad 800 lat. W XVI w. liczył ok. 500 domów. Mieszkało w nim ok. 200 rzemieślników. W ówczesnym magistracie rezydowała rada miasta i sąd ławniczy. Budynek spłonął w 1863 r. Rok później oświęcimianie rozebrali jego pozostałości i użyli cegieł do budowy innych domów w mieście. W 1875 r. wznieśli nowy ratusz, który służył im jeszcze w międzywojniu.(PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ rosa/