Archiwum Państwowe w Opolu otrzymało w poniedziałek spisy mieszkańców Opola sprzed kilku wieków. Zbiór niezwykłych dokumentów przekazał Roman Sękowski - opolski historyk i autor 6-tomowego Herbarza Śląskiego.
Dokumenty przekazane przez Sękowskiego do archiwum to siedem katalogów zawierających alfabetyczny spis mieszkańców Opola od XV do XVIII w. wraz z wykonywanymi przez nich zawodami. Nazwiska są opatrzone odnośnikami do dokumentów źródłowych w języku czeskim, polskim, niemieckim i w łacinie. Zbiór powstał prawdopodobnie dzięki pracy przedwojennego archiwisty Alfreda Steinerta. Jest to pierwsza tego typu kartoteka w posiadaniu opolskiego Archiwum Państwowego.
"To niezwykły zbiór, którego autor zbierał informacje o mieszkańcach Opola kamienica, po kamienicy, wskazując dokumenty źródłowe a nawet przytaczając ich fragmenty. To nie jest +pisanie po książkach+, czyli korzystanie z cudzych publikacji. Na tej podstawie można od nowa napisać historię Opola obejmującą czterysta lat jego istnienia" - wyjaśniał dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, Mirosław Lenart.
Podczas uroczystości przekazania Sękowski przypomniał o roli przypadku w ratowaniu świadectw historii.
"Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku likwidowano mnóstwo dokumentów. Uważano, że zapiski niemieckich archiwistów tu, na Śląsku, nie mają większego znaczenia, więc zapadła decyzja o przekazaniu zbioru Steinerta na makulaturę. Na szczęście powiadomiła mnie o tym pracownica archiwum, pani Helena Zasończyk. Pojechałem do składnicy i za przysłowiowe +pół litra+ uratowałem zbiór przed nieodwracalnym zniszczeniem. Cieszę się, że czasy się zmieniły i miłośnicy historii będą mogli korzystać z efektów pracy przedwojennych archiwistów" - powiedział PAP Sękowski.
Dyrektor Lenart apeluje do mieszkańców o sprawdzenie, czy wśród rodzinnych pamiątek i rzeczy, które są często przeznaczone do wyrzucenia, znajdują się zdjęcia lub dokumenty, które można przekazać do zbiorów archiwum państwowego, stając się częścią świadectwa naszych czasów dla przyszłych pokoleń. (PAP)
autor: Marek Szczepanik
masz/ rosa/