"Polskość - inspiracje - obowiązki" - pod takim hasłem abp metropolita łódzki Grzegorz Ryś organizuje cykl spotkań w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze odbędzie się jeszcze w marcu.
Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami arcybiskup zwrócił uwagę, że choć rocznica się zbliża, to pojawia się pytanie, czy my się do niej zbliżamy i na ile potrafimy się do niej zbliżyć wspólnie. Według niego nie brakuje wprawdzie swoistych "zaklęć", by tak było, ale nie widać, by przekładały się one na konkretne inicjatywy i miejsca spotkań ludzi, których może różnić bardzo wiele, ale łączy miłość do Polski i umiejętność rozmowy.
"Dlatego pomyślałem sobie, aby udostępnić swój dom (budynek kurii metropolitalnej) na spotkania ludzi, których może różnić bardzo wiele, ale są +chorzy na Polskę+, czyli cechuje ich głęboki patriotyzmem i mają umiejętność rozmowy" - mówił abp Ryś.
Jak poinformował, cała seria spotkań ma wspólny tytuł: "Polskość - inspiracje - obowiązki". Przyznał, że tytuł jest zaczerpnięty od Cypriana Kamila Norwida z dwóch powodów. Po pierwsze - według niego - Norwid jest identyfikowany jako myśliciel głębokiego patriotyzmu, a przyszło mu formułować myśli w XIX wieku, kiedy naród polski był pozbawiony ojczyzny i kiedy był czas wielkiego sporu o polskość i o jej rozumienie.
"Temperatura tamtych sporów - tak mi się wydaje z lektury Norwida - wcale nie była niższa niż dzisiejsza" - dodał arcybiskup.
Drugi powód był zaś taki, że Norwid wśród wielu naszych pisarzy jest myślicielem najbardziej religijnym. Jego refleksja nad polskością jest mocno osadzona w przeżywanej przez niego religii chrześcijańskiej.
Arcybiskup poinformował, że na pierwsze spotkanie, które jest planowane 26 marca, zaproszeni zostali prof. Karol Modzelewski i prof. Adam Strzembosz. "To są ludzie, którzy mogą rozmawiać o tym, co to jest polskość, do czego ich inspirowała i inspiruje, do czego ich zobowiązywała i zobowiązuje, przy całej różnorodności ich biografii" - uważa hierarcha.
Podkreślił, że w spotkaniach jako rozmówcy nie będą brali udziału duchowni. Według niego to ma być rozmowa, dla której kościół otwiera swój dom, natomiast "niech rozmawiają wszyscy inni, którzy chcą w tej rozmowie się odnaleźć". Natomiast do wysłuchaniu debaty zaproszone zostały m.in. postaci z życia społecznego, kulturalnego, akademickiego, politycznego. Mają też być maturzyści, bo - jak powiedział arcybiskup - bez młodych ludzi te rozmowy tracą wiele na znaczeniu i ze swojego sensu. "Nie potrzeba rozmowy dla rozmowy, ale rozmowy, która ma wyznaczać jakieś kroki na przyszłość" - stwierdził.
Wiadomo już, że następne spotkanie z cyklu "Polskość - inspiracje - obowiązki" odbędzie się w kwietniu, a wezmą w nim udział prof. Ryszard Bugaj i b. marszałek Sejmu Marek Jurek.(PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ wus/