Złożeniem wieńców i modlitwą uczczono w czwartek w Budapeszcie pamięć ofiar zbrodni katyńskiej pod pomnikiem katyńskim w Budapeszcie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Węgier, polscy dyplomaci i przedstawiciele Polonii.
Obchody, zorganizowane przez władze stołecznej III dzielnicy, gdzie znajduje się park Męczenników Katynia i stojący w nim pomnik katyński, oraz samorząd narodowości polskiej w tej dzielnicy, rozpoczęły się od wykonania hymnów obu krajów przez orkiestrę reprezentacyjną wojska węgierskiego.
Następnie ambasador Jerzy Snopek przypomniał wydarzenia sprzed 78 lat, z uznaniem wypowiadając się o postawie ówczesnego premiera Węgier Pala Telekiego, który w 1939 roku nie zgodził się na przemarsz wojsk niemieckich przez terytorium Węgier w celu zaatakowania Polski.
Modlitwę poświęconą ofiarom zbrodni katyńskiej poprowadził proboszcz polskiej parafii personalnej w Budapeszcie ks. Krzysztof Grzelak. Odczytano też poświęcony zbrodni katyńskiej wiersz węgierskiej poetki Erzsebet Toth.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz Węgier, w tym minister gospodarki Mihaly Varga i wiceminister ds. zasobów ludzkich Miklos Soltesz, jak również dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska i liczni przedstawiciele Polonii węgierskiej.
Jak podkreślił w rozmowie z PAP burmistrz III dzielnicy Budapesztu Balazs Bus, dzielnica od dawna utrzymuje dobre stosunki ze swoją dzielnicą partnerską w Warszawie, Bemowem.
„Wspólnie wystąpiliśmy z inicjatywą postawienia pomnika ofiarom Katynia i uważam, że to bardzo ważne, iż co roku wspólnie z żyjącą tu społecznością polską organizujemy taką uroczystość. To ważne, by węgierska młodzież miała wiarygodny obraz tego, co się działo podczas II wojny światowej. Poza tym dajemy w ten sposób wyraz polsko-węgierskiej przyjaźni” – zaznaczył burmistrz.
Wśród przedstawicieli Polonii obecnych na uroczystości były m.in. przewodnicząca ogólnokrajowego samorządu narodowości polskiej na Węgrzech Ewa Ronay, która w niedzielnych wyborach parlamentarnych została wybrana na nową rzeczniczkę narodowości polskiej w parlamencie węgierskim, a także szefowa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski i przewodnicząca Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/ ap/