420 inicjatyw m.in. konkursy, wystawy, biegi, "Warszawskie vademecum niepodległości" oraz wydarzenia plenerowe i edukacyjne zaplanowano w ramach stołecznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018".
Program obchodów przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że długo się zastanawiano jak to stulecie niepodległości uczcić, by godnie upamiętnić tę datę.
Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że dla wszystkich ta rocznica jest niebywale ważna. "Doskonale wiemy, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze i nigdy nie wolno zapomnieć, że o tę wolność trzeba walczyć i dbać codziennie, bo inaczej ją stracimy. Ale są momenty, kiedy nie musimy tylko ciężko pracować, ale możemy się cieszyć. I to jest ten moment, kiedy możemy radośnie powiedzieć +Mamy wolność+, zdobyliśmy ją, jesteśmy wolnym krajem, wolną stolicą wolnego kraju, wolnymi ludźmi. To dla nas podstawowa wartość" - mówiła.
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że program obchodów jest bardzo bogaty, będą to imprezy zarówno ogólnomiejskie, jak dzielnicowe. "Setną rocznicę niepodległości Warszawa obchodzi pod hasłem +Stolica wolności 1918-2018+ zilustrowanym logotypem +Wasza Warszawa+ - wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa, miasto należące do jej mieszkańców. Chcemy tę rocznicę obchodzić radośnie, dlatego zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego świętowania i oddajemy im głos, stąd wiele wydarzeń przygotowujemy razem. Na ten moment w program obchodów wpisano 420 inicjatyw" - opowiadała.
W ramach obchodów już w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej promującego kulturę języka ojczystego. "Zaplanowano także konkurs kompozytorski +Warszawski polonez dla Niepodległej+, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzy najlepsze prace zostaną nagrane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i 29 września chcemy zorganizować Korowód Niepodległościowy na ulicach miasta, który zakończy odtańczenie poloneza do zwycięskiego utworu. Innym z wydarzeń jest plebiscyt +Warszawianka roku+ bardzo dla nas ważny, ponieważ 2018 r. to również rocznica wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce" - relacjonowała Kaznowska.
W obchody włączy się także Multimedialny Park Fontann, który zyska w tym roku wyjątkową oprawę. "Trzyminutowy film opowiadać będzie o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości. Odbędzie się też ponad 100 wydarzeń plenerowych m.in. piknik +Przestrzeń wolności+ na pl. Zamkowym 13 października i piknik historyczny 10 listopada również na pl. Zamkowym, a także pikniki dzielnicowe. Zaplanowano również blisko 70 wydarzeń edukacyjnych, w tym +Szkołę niepodległą+ ważny projekt dedykowany warszawskim uczniom i nauczycielom, w ramach którego zaplanowano wykłady, zajęcia dla uczniów, pokazy filmowe i zajęcia terenowe" - mówiła wiceprezydent.
"Kolejna ważna rzecz to +Warszawskie vademecum niepodległości+ - broszura Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Ośrodka KARTA, która w przystępnej formie przedstawi historię stolicy u progu niepodległości i historię Polski w pierwszych latach formowania II RP. Zaplanowano blisko 215 wydarzeń kulturalnych, wiele pięknych wystaw m.in. +Warszawę niepodległą+ fotograficzną opowieść o mieście w 20-leciu międzywojennym i jego dynamicznym rozwoju jako stolicy. Ekspozycja +Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915-1918+ w Muzeum Warszawy pokaże zaś miasto w przełomowym okresie wielkich przemian społeczno-politycznych" - powiedziała Kaznowska.
Zapowiedziała także specjalną aplikację mobilną łączącą "najlepsze cechy przewodnika i vademecum historycznego". "Aplikacja korzystając ze zdjęć, nagrań, filmów, dokumentów poprowadzi użytkowników przez współczesną historię i przybliży pasjonujące dzieje odzyskiwania niepodległości. Planujemy także wydarzenia sportowe w tym największą - triadę biegową, czyli Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości 11 listopada. Flagami z logo warszawskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości został już ozdobiony Trakt Królewski. Zadbaliśmy także o iluminację w barwach narodowych miejskich obiektów m.in. dzielnicowych ratuszy czy mostów oraz ukwiecenie ulic w barwach narodowych" - mówiła.
"Inaugurując obchody chcemy je rozpocząć wielką akcją zbierania podpisów, życzeń i przesłania dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. +Warszawska księga wolności 1918-2018-2118+ składać się będzie z wielu ksiąg, które przesłane będą do szkół, instytucji kultury, publicznych, prywatnych, ale zbierać będziemy również podpisy poprzez posty czy maile. Wszystko będziemy chcieli zdigitalizować i umieścić w kapsule czasu, która 13 października zostanie zakopana w przestrzeni publicznej miasta. Będziemy życzyć następnemu pokoleniu, by za sto lat w 2118 r. tę kapsułę otworzyło i przeczytało nasze przesłanie i życzenia" - dodała Kaznowska. Podczas konferencji pierwsze podpisy w księdze złożyły prezydent Warszawy i przewodnicząca Rady Miasta.
Pełen program obchodów jest dostępny na www.stolicawolnosci.pl. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
edytor: Paweł Tomczyk
akn/ pat/