Ponad 100 artystów z 10 krajów i 4 kontynentów pojawi się latem w Krakowie na jubileuszowej 20. edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Czterodniowy festiwal zainaugurują artyści z Azerbejdżanu, Iranu i Serbii - 4 lipca wystąpią w Muzeum Inżynierii Miejskiej.
Twórca i dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje Jan Słowiński zapewnił w informacji prasowej przesłanej PAP: "Jubileuszowa odsłona festiwalu obfitować będzie w artystyczne zjawiska najwyższego kalibru. Inauguracja zapowiada się sensacyjnie, a program pierwszego wieczoru powinien zachwycić zarówno wiernych bywalców festiwalu, wielbicieli gatunku i znawców, jak również publiczność, która na co dzień nie obcuje z tą formą muzykowania". Na EtnoKraków/Rozstaje prezentowana jest world music, muzyka tradycyjna, folkowa, etniczna.
Podczas otwarcia przed publicznością wystąpią Alim Qasimov i Fargana Qasimova (Azerbejdżan), Alireza Ghorbani (Iran) oraz Teofilovic Brothers (Serbia).
O Alimie Qasimovie brytyjski "The Guardian" napisał, że jest "bezsprzecznie jednym z najbardziej ekscytujących i emocjonalnych wykonawców na świecie i najlepszym przedstawicielem nurtu mugham". Mugham to forma tradycyjnej azerskiej muzyki i śpiewanej poezji. Alimovi w artystycznych przedsięwzięciach towarzyszy córka Fargana Qasimova. W 1999 r. Alim Qasimov otrzymał nagrodę UNESCO – jeden z najwyższych muzycznych laurów.
Alireza Ghorbani z Iranu ma opinię jednego z liderów nowego pokolenia klasycznych perskich śpiewaków. Uznanie dla jego twórczości – czytamy w przygotowanym przez organizatorów festiwalu opisie twórczości artysty – wynika zarówno z zakresu jego repertuaru, dokładności i naturalności wykonawczej, jak i bezbłędnego smaku i bezkompromisowości.
Kulturą muzyczną Bałkanów, a szczególnie Serbii, inspirują się bracia bliźniacy Ratko i Radisa Teofilovic. W swoich autorskich interpretacjach sięgają do oryginalnej, wcześniej niewykorzystywanej, formuły dwugłosowej a capella.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski - cytowany w informacji przesłanej PAP - wyraził nadzieję, że tegoroczna edycja EtnoKraków/Rozstaje, tak jak i poprzednie, odbije się szerokim echem.
Jak przypomniał, przez dwie ostatnie dekady podczas kolejnych edycji festiwalu wystąpiło blisko 400 zespołów, reprezentujących "niespotykaną różnorodność stylistycznych odniesień – zawsze szukających jednak natchnienia czy inspiracji w muzyce źródłowej, tradycyjnej". "Gośćmi bywali zarówno wielce obiecujący debiutanci i artyści mniej znani szerszej publiczności, jak i niekwestionowane gwizdy o międzynarodowej renomie" – powiedział prezydent Krakowa.
Festiwal organizuje stowarzyszenie powołane do tego celu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/