100 tys. elementarzy trafiło do gwinejskich uczniów szkół publicznych na terenie całego kraju. Z podręczników zgromadzonych przez Urząd Miasta Wrocławia w ramach akcji "Książki dla Gwinei", skorzysta 500 tys. dzieci.
Jak poinformowała w czwartek PAP Martyna Bańcerek-Perzyna z biura prasowego Urzędu Miasta Wrocławia, akcja prowadzona wspólnie z fundacją Art Transparent dobiegła końca i 100 tys. elementarzy formalnie przekazano gwinejskiemu Ministerstwu Edukacji i Szkolnictwa Podstawowego.
Podręczniki dla gwinejskich uczniów zostały zakupione przez miasto Wrocław oraz 500 darczyńców prywatnych i instytucjonalnych z Polski. Do akcji przyłączyło się także miasto Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie), które obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki w 2019 roku. Elementarze są napisane po francusku i uzupełnione o kilka polskich wierszy.
Przekazanie podręczników nastąpiło w tym samym tygodniu, w którym stolica Gwinei - Konakry, Światowa Stolicy Książki 2017 UNESCO, przekaże swój tytuł Atenom.
"Sto tysięcy elementarzy naprawdę może odmienić życie wielu dzieci w Gwinei – kraju, w którym tylko co druga osoba potrafi czytać i pisać. Jestem dumna z Wrocławia, który zorganizował tę akcję i z wrocławian, którzy pochylili się nad losem małych Gwinejczyków" – powiedziała koordynatorka projektu z fundacji Art Transparent Karolina Bieniek.
Decyzję o przekazaniu we współpracy z UNESCO 100 tys. elementarzy Gwinei, która ma jeden z najwyższych wskaźników analfabetyzmu na świecie, ogłosili 23 kwietnia 2016 r. roku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Zastępca Sekretarz Generalnej UNESCO. Nastąpiło to w dniu, w którym Wrocław objął tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO 2016. W ubiegłym roku Wrocław przekazał tytuł stolicy Gwinei.
"Pomyśleliśmy, że warto byłoby podarować Konakry poważniejszy prezent niż statuetkę. Gwinea ma olbrzymi problem z analfabetyzmem. Polskie dzieci trzeba zachęcać do czytania, a dzieci w Gwinei trzeba najpierw nauczyć czytać i chcemy im w tym pomóc, wysyłając 100 tys. elementarzy" – mówił wówczas prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ js/