Wydział Kresowy rozpoczął w czwartek prace poszukiwawcze w litewskich Ejszyszkach. Zespół dr Leona Popka poszukuje szczątków żołnierzy wileńskiej AK z oddziału Jana Borysewicza ps. Krysia, zamordowanych przez NKWD zimą 1945 r. Pierwszego dnia prac specjaliści IPN odnaleźli na ludzkie szczątki.
"Podczas czynności ujawniono szczątki ludzkie w postaci fragmentu czaszki z widocznym śladem postrzałowym" - poinformowano w czwartek na stronie Biura Poszukiwań i Identyfikacji na Facebooku.
Podczas prac poszukiwawczych w Ejszyszkach zespół pod kierownictwem dr Leona Popka odnalazł fragment ludzkiej czaszki. Na szczątki natrafiono w ramach poszukiwań oddziału Jana Borysewicza z wileńskiej AK, zamordowanych przez NKWD w Kowalikach koło Naczy na obecnej Białorusi. "Według posiadanych relacji funkcjonariusze NKWD strzegli miejsca ukrycia zwłok żołnierzy jeszcze kilka dni po dokonanej zbrodni" - poinformował IPN.
Prace Wydziału Kresowego na Litwie zaplanowane są do końca maja. "Działania będą obejmowały zarówno prace poszukiwawcze i ekshumacyjne jak i rekonesans terenowy. Prace zespołu IPN wspomagają wolontariusze ze Stowarzyszenia Odra – Niemen" - podano w komunikacie.
Kierownik Wydziału Kresowego dr Leon Popek informując PAP o pracach swojego zespołu w sierpniu 2017 r. mówił, że poszukiwania legendarnego komendanta Armii Krajowej Jana Borysewicza ps. Krysia odbyły się w Ejszyszkach na terenie starej żydowskiej łaźni, tzw. mykwy. "Udało nam się dokładnie zlokalizować tę łaźnię, ale do tych prac trzeba będzie wrócić i szukać studni, do której według świadków ciało Borysewicza zostało wrzucone przez enkawudzistów" - mówił Popek.
Poza pracami w Ejszyszkach Wydział Kresowy IPN będzie także uczestniczył w nowym przedsięwzięciu z specjalistami z Litwy. Jak poinformowała zastępca dyr. BPiI IPN Anna Szeląg w niedawno udzielonym wywiadzie PAP Wydział Kresowy IPN "będzie ono polegało na podjęciu działań zmierzających do identyfikacji szczątków Polaków pochowanych w Tuskulanum. W tym miesiącu Wydział Kresowy będzie uzgadniał jego szczegóły. W tym przedsięwzięciu wezmą udział polscy i litewscy archeolodzy, antropolodzy i historycy." (PAP)
autor: Maciej Puchłowski
pmm/ pat/