O obliczach patriotyzmu katolicko-narodowego, europejskiego i kosmopolitycznego będą rozmawiali uczestnicy konferencji z cyklu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, która w poniedziałek odbędzie się na Uniwersytecie Śląskim.
Jak poinformowało w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, uczestnicy konferencji będą rozważali, "czy i jaki patriotyzm potrzebny jest Polsce w XXI wieku, czy obecny dziś w przestrzeni publicznej patriotyzm jest nacjonalistyczny, a także - czy możliwy jest patriotyzm europejski?"
Autorzy komunikatu przypomnieli, że w połowie marca na UKSW w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona rodzinie, w kwietniu w ramach cyklu "Polonia Restituta" na Politechnice Łódzkiej debatowano o pracy, przedsiębiorczości i społecznej gospodarce rynkowej, a po majowej konferencji katowickiej kolejna odbędzie się 18 czerwca na Politechnice Gdańskiej - przedmiotem debaty będą: wolność, suwerenność, praworządność.
"Poprzez organizację cyklu debat o najważniejszych dla Polski i Polaków sprawach Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy udziale Rady do Spraw Społecznych Konferencji Episkopatu Polski włącza się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - czytamy w komunikacie.
Cykl "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" składa się z 10 naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących najważniejsze dla społeczeństwa zagadnienia dotyczące życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.
Celem konferencji jest ożywienie i pogłębienie dyskusji o najważniejszych dziedzinach funkcjonowania państwa i społeczeństwa w latach minionych i przyszłych. Ich zwieńczeniem będzie międzynarodowy kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym. Organizatorem cyklu jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Radą ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/