W czwartek po godzinie 16 czasu polskiego (10 czasu lokalnego) w nowojorskiej siedzibie ONZ rozpoczęła się debata otwarta wysokiego szczebla poświęcona roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, którą prowadzi prezydent Andrzej Duda.
W trakcie debaty, która została przygotowana przez Polskę w ramach objętego z początkiem maja przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przewidziane jest wystąpienie polskiego prezydenta. Jak informował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, do udziału w dyskusji zgłosiło się ponad 60 państw.
W swoim wystąpieniu Andrzej Duda ma się odnieść m.in. do głównych wyzwań dla polityki międzynarodowej, takich jak konflikt w Syrii, kwestia Półwyspu Koreańskiego oraz sytuacja w Strefie Gazy i relacje izraelsko-palestyńskie. Duda będzie też mówił o problemach naszego regionu - kwestii wojny na Ukrainie, a także zamrożonych konfliktów w Gruzji, Mołdawii i Górskim Karabachu.
Wśród kwestii poruszonych przez prezydenta mają znaleźć się ponadto reparacje wojenne oraz dochodzenie przyczyn katastrof lotniczych, w tym katastrofy smoleńskiej. Szczerski zaznaczył, że wątki te pojawią się w kontekście poszukiwania sprawiedliwości poprzez prawo międzynarodowe, które powinno być umożliwione każdemu państwu.
Polska objęła niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ 1 stycznia i będzie w niej zasiadała do końca grudnia 2019 r. 1 maja rozpoczęło się miesięczne rotacyjne przewodnictwo Polski w RB ONZ. Po raz drugi Polska obejmie przewodnictwo w Radzie prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku. (PAP)
autorzy: Marceli Sommer, Marzena Kozłowska
msom/ mzk/ par/