Z pracownikami ośrodków pomocy społecznej czy powiatowych centrów pomocy rodzinie oraz kuratorami oświaty spotka się w najbliższych dniach kierownictwo resortów rodziny i pracy oraz edukacji narodowej. Mają oni przybliżyć cel i zasady programu "Dobry start". W poniedziałek w całej Polsce ruszyła akcja informacyjno-promocyjna rządowego programu "Dobry start". Zainaugurowały ją szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz szefowa MEN Anna Zalewska.
"Zależy nam na tym, aby informacja o świadczeniu +Dobry start+, będącym nowym instrumentem wsparcia polskich rodzin, trafiła do wszystkich zainteresowanych, tak, aby każdy uprawniony do świadczenia +Dobry start+ mógł skorzystać z tej formy pomocy" – podkreśliła Rafalska.
W ramach akcji informacyjnej kierownictwo resortów rodziny oraz edukacji narodowej spotka się w regionach z wojewodami, przedstawicielami podmiotów obsługujących program "Dobry start"(urzędów miast lub gminy, ośrodków pomocy społecznej czy powiatowych centrów pomocy rodzinie) oraz kuratorami oświaty. "Podczas spotkań wojewódzkich ministrowie i wiceministrowie z resortów rodziny oraz edukacji narodowej przybliżą cel i zasady programu +Dobry start+. Uczestnicy spotkań będą mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami programu" - zwróciło uwagę w komunikacie MRPiPS.
Spotkania ministrów i wiceministrów w regionach (m.in. wiceminister MRPiPS Elżbiety Bojanowskiej oraz szefowej MEN) mają zakończyć się 15 czerwca.
Resort rodziny i pracy poinformował, że w ramach akcji informacyjnej do szkół w całej Polsce trafią przygotowane przez MRPiPS materiały informacyjne i plakaty, mówiące o tym, kto może otrzymać wsparcie, gdzie i kiedy złożyć wniosek, ile czasu zajmie jego rozpatrzenie itp. "Dystrybucją materiałów do szkół zajmie się Ministerstwo Rodziny, a plakatów – kuratoria oświaty" - podkreślono.
Ponadto ministerstwo rodziny i pracy ma udostępnić również elektronicznie materiały, które będzie można wydrukować. "Znajdą się wśród nich: poradnik dla rodziców +Dobry start+ krok po kroku, podręcznik dla samorządów czy pytania i odpowiedzi etc." - zwrócono uwagę. "Informacje na temat programu "Dobry start" będą udostępniane i aktualizowane cyklicznie w mediach społecznościowych, takich jak: Facebook, Twitter, Instagram, YouTube" - dodano.
Oprócz tego uruchomiono specjalne infolinie, gdzie pracownicy urzędów będą udzielać szczegółowych informacji wszystkim zainteresowanym. Z kolei Kancelaria Premiera opublikowała na Twitterze spot promujący program "Dobry start". W półtoraminutowym filmie wypowiadają się rodziny, które przekonują, że wsparcie 300 zł. dla dzieci na początek roku szkolnego jest dla nich dużą pomocą. W spocie przypomniano także słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który na jednej z konwencji PiS zapowiada program "Dobry start".
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym na początku czerwca przez premiera Mateusza Morawieckiego, 300 zł świadczenie - wypłacane w ramach programu "Dobry start" - będzie przysługiwało niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługiwałoby nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole).
Po raz pierwszy program ma objąć uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane m.in. na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.(PAP)
autorzy: Paweł Żebrowski, Karolina Kropiwiec
pż/ kkr/ krap/