Prawie 35 imprez, w tym show operetkowe "Wiedeń dla Kiepury" i pokaz opery Mozarta "Cosi fan tutte", zaplanowali organizatorzy 52. Festiwalu im. Jana Kiepury. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 11-18 sierpnia w Krynicy-Zdroju.
Burmistrz Krynicy-Zdrój Dariusz Reśko na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że Festiwal im. Jana Kiepury jest hołdem dla "wielkiego Polaka, tenora, patrioty, który rozsławiał Polskę na całym świecie".
"To jest głównym przesłaniem festiwalu. Myślę, że drugim jest to, aby festiwal był hołdem dla całej polskiej kultury i całej polskiej muzyki - operowej, operetkowej i nie tylko. Ze względu na to, że Jan Kiepura był artystą wszechstronnym, to festiwal też jest wszechstronny. Również ze względu na to, że Jan Kiepura występował na całym świecie, nasz festiwal zaprasza artystów z całego świata" - dodał.
Podczas tegorocznej edycji wystąpią m.in. muzycy z Japonii, Chin, Meksyku, Białorusi, Ukrainy, Rosji i Czech. Wśród zaproszonych twórców znaleźli się m.in. solistka światowych scen operowych - w tym sceny nowojorskiej - Mari Moriya, Katerina Hebelkova z Opery Narodowej w Pradze i solista Teatru Wielkiego w Mińsku Aliaksandr Mikhniuk. Obok nich pojawią się soliści polscy, w tym bas Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie Wojciech Śmiłej.
Zagra m.in. wiedeńska orkiestra Wiener Solisten Orchester pod dyrekcją dyrektora Opery Narodowej w Pradze Jaroslava Kyzlinga, Lwowska Filharmonia pod batutą jej naczelnego dyrektora Wolodymyra Sywohipa, Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy czy orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego.
W ramach show operetkowego "Wiedeń dla Kiepury" goście festiwalu usłyszą przeboje ze słynnych operetek, m.in. Straussa, Lehara i Kalmana, w wykonaniu wiedeńskich artystów: Isabel Seebacher, Elisabeth Schwarz, Vincent Schirrmacher, Jeffry Treganza. Muzykom towarzyszyć na scenie będzie grupa taneczna Tanzformation oraz orkiestra operetkowa Wiener Opernball Orchester pod dyrekcją Uwe Theimera.
W programie festiwalu znalazły się też m.in. koncerty największych przebojów Piotra Rubika czy Pudelsów, prezentacja programu "Kalejdoskop barw Polski" przez Zespół Pieśni i Tańca "Mazowsze", spektakl muzyczny "O miłości... Absolutnie wszystko według Mistrza Wojciecha Młynarskiego", prezentacja repertuaru pieśni rosyjskich przez Chóralny Zespół Polistów "Tiebie pojem" z Krasnojarska oraz gala "Czardaszem przez operetkę" poświęcona zmarłej pięć lat temu żonie patrona festiwalu, artystce operetkowej Marcie Eggerth.
Małgorzata Walewska i Andrzej Dobber oraz Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia wystąpią w "Symfonii niepodległościowej" pod batutą kompozytora utworu Sebastiana Perłowskiego. Studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przedstawią operę "Cosi fan tutte" Mozarta w reż. Ryszarda Cieśli. Podczas spektaklu zagra Zabrzańska Filharmonia pod dyrekcją Rafała Janiaka.
Podczas "Arii dla Krynicy", w ramach której wystąpi gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku Luis Chapa, usłyszymy fragmenty najpopularniejszych oper. Z kolei podczas wydarzenia "Kiepura i co dalej?" przeboje z oper i operetek, w wykonaniu młodych muzyków, którzy kontynuują dzieło patrona festiwalu. Wykonane zostanie też "Requiem" Verdiego; gala ta będzie poświęcona pamięci Bogusława Kaczyńskiego.
Organizatorami Festiwalu im. Jana Kiepury są Gmina Krynica-Zdrój i Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Za jego program odpowiada Rada Programowa w składzie Elżbieta Gładysz (przewodnicząca), prof. Ryszard Karczykowski, prof. Stanisław Krawczyński, Łukasz Lech i Przemysław Firek.
Festiwal należy do najstarszych w Polsce. Główną ideą jego pomysłodawcy Stefana Półchłopka, było utrwalenie pamięci o Janie Kiepurze – wszechstronnym polskim śpiewaku.(PAP)
autorka: Martyna Olasz
oma/ agz/