Centralne uroczystości 50-lecia koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej z udziałem Episkopatu Polski odbędą się 11 sierpnia. Liturgii będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi abp Wojciech Polak.
Metropolita Warmiński abp Józef Górzyński podkreślił podczas konferencji prasowej w czwartek, że sanktuarium w Świętej Lipce odgrywa bardzo ważną rolę w historii Archidiecezji Warmińskiej. Ono i sanktuarium w Gietrzwałdzie są najbardziej znanymi miejscami w regionie - dodał.
Przypomniał, że z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę prezydent Andrzej Duda umieścił sanktuarium w Świętej Lipce obok zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim na liście pomników historii. "To pokazuje, jak Święta Lipka jest ważnym historycznie miejscem" - powiedział hierarcha.
W tym roku w świętolipskim sanktuarium obok 50-lecia koronacji obrazu obchodzone są jeszcze dwa jubileusze: 400-lecia oddania Świętej Lipki pod opiekę króla polskiego i 125-lecie ukończenia szkoły muzycznej przy świętolipskim sanktuarium przez Feliksa Nowowiejskiego, znakomitego kompozytora.
"Ważne jest, by turyści i pielgrzymi mogli z wielu wydarzeń w tym roku skorzystać" - podkreślił metropolita warmiński.
Kościelne uroczystości jubileuszowe w Świętej Lipce rozpoczęły się już w marcu, kiedy odbyło się popularno-naukowe sympozjum na temat sanktuarium pielgrzymkowego. Pielgrzymowali tu już także tegoroczni maturzyści z archidiecezji warmińskiej oraz samorządowcy i parlamentarzyści. We wszystkich kościołach archidiecezjalnych i pozostających pod opieką jezuitów odczytywano rozważania na temat sanktuarium świętolipskiego.
Główne uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej odbędą się 11 sierpnia. Na błoniach spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Jak przypomniał proboszcz ks. Jacyniak, 50 lat temu koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Świętolipskiej dokonywali Prymas Tysiąclecia Stefan kardynał Wyszyński, ówczesny metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła i bp warmiński Józef Drzazga. Wówczas do Sanktuarium przybyło 60 tysięcy wiernych.
Udział w jubileuszowych uroczystościach zapowiedzieli przedstawiciele Episkopatu Polski. Mszy o godz. 11 będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.
Proboszcz Jacyniak podał, że dla pielgrzymów zorganizowano parkingi na samochody osobowe i autokary. Ci, którzy chcą przyjechać wcześniej, powinni znajdować sobie miejsca noclegowe w okolicy Świętej Lipki.
Sanktuarium, którym od wieków opiekują się jezuici, odwiedza rocznie około 400 tys. osób. Są to przeważnie turyści, ale i pielgrzymi. W wakacje, gdy każdego dnia odbywa się siedem prezentacji organowych, świątynia jest wypełniona po brzegi, a często ludzie gromadzą się także przed kościołem.
Sanktuarium w Świętej Lipce leży nieopodal historycznej granicy katolickiej Warmii i protestanckich Mazur, blisko dawnej granicy I Rzeczpospolitej i państwa pruskiego. Od kilkudziesięciu lat Święta Lipka pełni funkcję Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan, właśnie ze względu na położenie na styku ziem warmińskiej i mazurskiej oraz czterech wyznań: rzymskokatolickiego, greckokatolickiego, prawosławnego i ewangelickiego.(PAP)
autorka: Agnieszka Libudzka
ali/ wus/