Obligacje i akcje amerykańskich towarzystw kolejowych z XIX i z początku XX wieku prezentuje wystawa otwarta w czwartek w Towarzystwie Naukowym Płockim. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. walory spółek budujących szlaki kolejowe, dworce i mosty.
Wystawa „Papiery wartościowe amerykańskich towarzystw kolejowych”, która będzie dostępna dla zwiedzających do 3 sierpnia, przedstawia kilkadziesiąt eksponatów pochodzących z liczących ok. 1200 egzemplarzy zbiorów płockiego kolekcjonera Aleksandra Pluszcza.
„Moja kolekcja powstaje od blisko 20 lat. Początek tych zbiorów był dosyć przypadkowy. Ponieważ w tym czasie interesowałem się opłatami skarbowymi na ziemiach polskich, otrzymałem zbiór amerykańskich znaczków skarbowych. Zacząłem poszukiwać kolejnych tego typu egzemplarzy. I tak zebrałem pierwsze akcje i obligacje, na których widniały właśnie znaczki skarbowe. A że zawsze lubiłem kolej, postanowiłem powiększać kolekcję. I tak to trwa” – powiedział PAP Pluszcz.
Jak wyjaśnił, jego zbiory to efekt m.in. wymiany z innymi kolekcjonerami, w tym z USA i Niemiec, a także uważne śledzenie kolekcjonerskich aukcji. Dodał, że część jego kolekcji była prezentowana dotychczas m.in. na wystawie zorganizowanej cztery lata temu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Jednym z najstarszych eksponatów, które zobaczyć można w Towarzystwie Naukowym Płockim na wystawie „Papiery wartościowe amerykańskich towarzystw kolejowych”, są akcje z 1849 i 1858 r. The Baltimore and Ohio Railroad Company, a także akcje z 1864 r. Northern Pacific Railroad Company. Aranżację ekspozycji uzupełnia tam prezentacja modeli parowozów i wagonów kolei amerykańskich.
„Kolekcjonerstwo papierów wartościowych to bardzo młoda dziedzina, która zaczęła rozwijać się na świecie od lat 70 XX wieku. Najwięcej takich kolekcjonerów jest obecnie w USA” – powiedział mecenas Leszek Koziorowski, przewodniczący Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych, które działa od 1999 r. Zwrócił przy tym uwagę, że w przypadku amerykańskich kolejowych papierów wartościowych znanych jest ponad 30 tys. spółek.
„Wielki honor i uznanie dla pana Aleksandra za stworzenie kolekcji, bo nie jest prosto zebrać tak obfity materiał, tak ogromną liczbę akcji i obligacji spółek amerykańskich” – dodał Koziorowski.
Towarzystwo Naukowe Płockie to jedna z najstarszych tego typu instytucji w Polsce, działająca od 1820 r. Prowadzi badania regionalne, seminaria, a także wykłady i odczyty oraz organizuje wystawy tematyczne. (PAP)
mb/ agz/