XIX wiek

21.06.2018

Płock: wystawa obligacji i akcji amerykańskich towarzystw kolejowych

Obligacje i akcje amerykańskich towarzystw kolejowych z XIX i z początku XX wieku prezentuje wystawa otwarta w czwartek w Towarzystwie Naukowym Płockim. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. walory spółek budujących szlaki kolejowe, dworce i mosty.

Wystawa „Papiery wartościowe amerykańskich towarzystw kolejowych”, która będzie dostępna dla zwiedzających do 3 sierpnia, przedstawia kilkadziesiąt eksponatów pochodzących z liczących ok. 1200 egzemplarzy zbiorów płockiego kolekcjonera Aleksandra Pluszcza.

„Moja kolekcja powstaje od blisko 20 lat. Początek tych zbiorów był dosyć przypadkowy. Ponieważ w tym czasie interesowałem się opłatami skarbowymi na ziemiach polskich, otrzymałem zbiór amerykańskich znaczków skarbowych. Zacząłem poszukiwać kolejnych tego typu egzemplarzy. I tak zebrałem pierwsze akcje i obligacje, na których widniały właśnie znaczki skarbowe. A że zawsze lubiłem kolej, postanowiłem powiększać kolekcję. I tak to trwa” – powiedział PAP Pluszcz.

Jak wyjaśnił, jego zbiory to efekt m.in. wymiany z innymi kolekcjonerami, w tym z USA i Niemiec, a także uważne śledzenie kolekcjonerskich aukcji. Dodał, że część jego kolekcji była prezentowana dotychczas m.in. na wystawie zorganizowanej cztery lata temu w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Jednym z najstarszych eksponatów, które zobaczyć można w Towarzystwie Naukowym Płockim na wystawie „Papiery wartościowe amerykańskich towarzystw kolejowych”, są akcje z 1849 i 1858 r. The Baltimore and Ohio Railroad Company, a także akcje z 1864 r. Northern Pacific Railroad Company. Aranżację ekspozycji uzupełnia tam prezentacja modeli parowozów i wagonów kolei amerykańskich.

„Kolekcjonerstwo papierów wartościowych to bardzo młoda dziedzina, która zaczęła rozwijać się na świecie od lat 70 XX wieku. Najwięcej takich kolekcjonerów jest obecnie w USA” – powiedział mecenas Leszek Koziorowski, przewodniczący Stowarzyszenia Kolekcjonerów Historycznych Papierów Wartościowych, które działa od 1999 r. Zwrócił przy tym uwagę, że w przypadku amerykańskich kolejowych papierów wartościowych znanych jest ponad 30 tys. spółek.

„Wielki honor i uznanie dla pana Aleksandra za stworzenie kolekcji, bo nie jest prosto zebrać tak obfity materiał, tak ogromną liczbę akcji i obligacji spółek amerykańskich” – dodał Koziorowski.

Towarzystwo Naukowe Płockie to jedna z najstarszych tego typu instytucji w Polsce, działająca od 1820 r. Prowadzi badania regionalne, seminaria, a także wykłady i odczyty oraz organizuje wystawy tematyczne. (PAP)

mb/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL