Jubileusz 65-lecia obchodzi w tym roku jeden z najstarszych i najbardziej znanych zespołów pieśni i tańca w województwie podlaskim - "Kurpie Zielone". Zespół dał ponad 1,6 tys. koncertów, występował w ponad 20 krajach.
W sobotę po południu w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się jubileuszowy koncert, którego program był przygotowywany przez dwa lata, a kilka kompozycji - jak mówi kierownik artystyczny i choreograf zespołu Mariusz Żwierko - będzie miało swoją premierę. "Zaprezentujemy nie tylko folklor regionów leżących na terenie województwa podlaskiego, ale też ziem górskich: Spisza, Orawy czy Beskidu Niskiego, a to wszystko poddane scenicznej adaptacji. W tym roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nie mogło oczywiście zabraknąć opracowań choreograficznych polskich tańców narodowych do muzyki operowej Moniuszki" - dodał.
Zespół "Kurpie Zielone" powstał w 1953 roku dzięki inicjatywie prof. Stefana Sobierajskiego, który zbierał pieśni i melodie, chciał kultywować rodzime tradycje. Przez wiele lat repertuar "Kurpi Zielonych" był oparty głównie na tradycjach podlaskich i kurpiowskich, z czasem zespół też chętnie zaczął prezentować pieśni i tańce z innych regionów Polski. Zespół dał ponad 1,6 tys. koncertów, na których zanotowano ponad milion widzów, występował w niemal całej Polsce oraz w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki.
Od wielu lat "Kurpie Zielone" działają przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. "To wielka radość obserwować, jak zespół dynamicznie się rozwija, przychodzą młodzi ludzie, powstają nowe, przepiękne choreografie, nowa muzyka" – mówi dyrektor tej instytucji Cezary Mielko.
"Kurpie Zielone" to jeden z najdłużej działających amatorskich zespołów ludowych w północno-wschodniej Polsce. To - jak mówią twórcy i artyści - wizytówka województwa podlaskiego. Liczy ponad 120 osób, oprócz grupy dorosłej, są też grupy dziecięce i młodzieżowe. "Co ważne, wreszcie mamy zachowaną ciągłość pokoleń, ponieważ są aż trzy grupy dziecięce i jedna młodzieżowa. To ci, którzy będą zdobywali umiejętności, by za kilka lat błyszczeć na scenie jak nasi dorośli +Kurpiacy+" - powiedział Mielko.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ amac/