Wystawę prac byłego więźnia niemieckich obozów Mariana Kołodzieja, będących artystyczną wizją gehenny w Auschwitz, mogą oglądać mieszkańcy słowackiej Czadcy, partnerskiego miasta powiatu oświęcimskiego – poinformowało oświęcimskie starostwo.
Ekspozycję przygotowali franciszkanie z Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmęży. Składa się z 21 prac wybranych spośród ok. 200, które składają się na monumentalną ekspozycję Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty”. Inicjatorką prezentacji na Słowacji jest tamtejsza posłanka Anna Vereszova.
„Do zwiedzenia artystycznego projektu, przygotowanego specjalnie dla słowackiego odbiorcy, zaproszeni zostali uczniowie szkół średnich z Czadcy, którzy wysłuchali m.in. wykładu ojca Piotra Cubera, gwardiana Centrum św. Maksymiliana w Harmężach” – poinformowały służby prasowe powiatu.
Ekspozycję, którą wcześniej widzieli już mieszkańcy Bratysławy, Żyliny i Martina, w gmachu Biblioteki Kysuckiej w Czadcy będzie można oglądać do 15 lipca.
Całą monumentalną ekspozycję „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja oglądać można w podziemiach kościoła franciszkanów w Centrum św. Maksymiliana Kolbego w podoświęcimskich Harmężach.
Składa się z ponad 200 kompozycji rysunkowych oraz elementów dodatkowych, jak prycze, drewniane sylwety, krzyż z desek. Artysta tworzył je 16 lat. Prace przedstawiają wizję gehenny obozowej w niemieckim obozie Auschwitz, a jednocześnie uwypuklają heroiczne zwycięstwo odniesione tam przez polskiego franciszkanina, św. Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
Marian Kołodziej był plastykiem i scenografem. Po wybuchu II wojny próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji. Został aresztowany przez gestapo. 14 czerwca 1940 r. Niemcy deportowali go do Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów. Do 1945 r. był więziony także w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen.
Po wojnie ukończył wydział scenografii krakowskiej ASP. Współpracował z teatrami w Gdańsku i Warszawie. Stworzył dekoracje do wielu spektakli i filmów. Był twórcą ołtarzy w Gdańsku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II w 1987 i 1999 r.
W ostatnich latach twórczości poruszał tematykę obozową. W 1992 r. doznał udaru mózgu. Rehabilitacją stało się tworzone od tego czasu dzieło życia: "Klisze pamięci. Labirynty". Przed śmiercią ofiarował je Centrum św. Maksymiliana. Zostało umieszczone w podziemiach tamtejszego kościoła. Artysta zmarł w 2009 r. Jego prochy spoczęły w krypcie w Centrum.
Centrum św. Maksymiliana jest ośrodkiem pamięci i modlitwy, a zarazem wotum wdzięczności za życie, dzieło i ofiarę Maksymiliana Kolbego. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/