Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec „Dar Młodzieży” wypłynął w czwartek z Teneryfy po dwudniowym pobycie na tej hiszpańskiej wyspie i kieruje się do stolicy Senegalu, Dakaru.
Żeglująca ze Szczecina załoga statku wymieniła się z nową ekipą młodych żeglarzy z Częstochowy. 142 osób dotarło na hiszpańską wyspę w środę samolotem, aby nazajutrz wypłynąć w kierunku Dakaru.
Jak poinformowała PAP ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk, w środę z załogą "Daru Młodzieży" spotkały się władze portowe, burmistrz miasta Santa Cruz de Tenerife, przedstawiciele rządu Wysp Kanaryjskich, a także mieszkający na wyspie Polacy, w tym członkowie Polsko-Kanaryjskiego Stowarzyszenia "Arka".
Ambasador przypomniała, że wyprawa "Daru Młodzieży" ma związek z obchodzonym w tym roku stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. "(Jest) to jednocześnie święto naszego powrotu nad morze. To również początek dziś wielkiego miasta, Gdyni, skąd niedawno w jubileuszowy rejs wypłynął nasz najpiękniejszy żaglowiec +Dar Młodzieży+” - powiedziała Adamczyk.
Rejs Niepodległości, rozpoczęty w maju w porcie w Gdyni, ma potrwać do marca 2019 r. Żaglowiec opłynie kulę ziemską, docierając do ponad dwudziestu dużych portów morskich. Dotychczas "Dar Młodzieży" odwiedził m.in. Kopenhagę, Stavanger w Norwegii oraz francuskie Bordeaux. Na trasie polskiego statku pojawią się jeszcze m.in. Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Panama oraz Londyn.
W rejsie "Daru Młodzieży", który służy również promocji Polski, uczestniczą studenci szkół morskich oraz laureaci konkursu patriotycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Wybudowany w 1981 r. w Stoczni Gdańskiej "Dar Młodzieży" jest trzymasztowym żaglowcem szkolnym, należącym do Akademii Morskiej w Gdyni. Jednostka ta była pierwszym dużym polskim żaglowcem oceanicznym, który opłynął świat, w latach 1987-88.
Marcin Zatyka (PAP)
zat/ akl/ kar/