Polska po 1989 roku

12.07.2018

„Dar Młodzieży” wypłynął z Teneryfy do Dakaru

"Dar Młodzieży" podczas uroczystość pożegnania żaglowca w Gdyni. Fot. PAP/A. Warżawa "Dar Młodzieży" podczas uroczystość pożegnania żaglowca w Gdyni. Fot. PAP/A. Warżawa

Odbywający Rejs Niepodległości żaglowiec „Dar Młodzieży” wypłynął w czwartek z Teneryfy po dwudniowym pobycie na tej hiszpańskiej wyspie i kieruje się do stolicy Senegalu, Dakaru.

Żeglująca ze Szczecina załoga statku wymieniła się z nową ekipą młodych żeglarzy z Częstochowy. 142 osób dotarło na hiszpańską wyspę w środę samolotem, aby nazajutrz wypłynąć w kierunku Dakaru.

Jak poinformowała PAP ambasador RP w Madrycie Marzenna Adamczyk, w środę z załogą "Daru Młodzieży" spotkały się władze portowe, burmistrz miasta Santa Cruz de Tenerife, przedstawiciele rządu Wysp Kanaryjskich, a także mieszkający na wyspie Polacy, w tym członkowie Polsko-Kanaryjskiego Stowarzyszenia "Arka".

Ambasador przypomniała, że wyprawa "Daru Młodzieży" ma związek z obchodzonym w tym roku stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. "(Jest) to jednocześnie święto naszego powrotu nad morze. To również początek dziś wielkiego miasta, Gdyni, skąd niedawno w jubileuszowy rejs wypłynął nasz najpiękniejszy żaglowiec +Dar Młodzieży+” - powiedziała Adamczyk.

Rejs Niepodległości, rozpoczęty w maju w porcie w Gdyni, ma potrwać do marca 2019 r. Żaglowiec opłynie kulę ziemską, docierając do ponad dwudziestu dużych portów morskich. Dotychczas "Dar Młodzieży" odwiedził m.in. Kopenhagę, Stavanger w Norwegii oraz francuskie Bordeaux. Na trasie polskiego statku pojawią się jeszcze m.in. Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, Vancouver, San Francisco, Los Angeles, Panama oraz Londyn.

W rejsie "Daru Młodzieży", który służy również promocji Polski, uczestniczą studenci szkół morskich oraz laureaci konkursu patriotycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wybudowany w 1981 r. w Stoczni Gdańskiej "Dar Młodzieży" jest trzymasztowym żaglowcem szkolnym, należącym do Akademii Morskiej w Gdyni. Jednostka ta była pierwszym dużym polskim żaglowcem oceanicznym, który opłynął świat, w latach 1987-88.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL