Filmy poświęcone buntowi pokoleniowemu w 1968 r., postaci Boba Dylana, a także dokumenty Sławomira Gruenberga pokazane zostaną podczas 19. Letniej Akademii Filmowej, która rozpocznie się w piątek w Zwierzyńcu (Lubelskie).
Program festiwalu, odbywającego się w urokliwym miasteczku na Roztoczu, obejmuje łącznie ok. 220 filmów.
„Cykl +1968 - duch rewolty+ dedykujemy pamiętnemu rokowi, który przyniósł pokoleniowy bunt przeciwko politycznym systemom i establishmentowi na całym świecie. Jego skutki dopuściły do głosu kontrkulturę, przeorały świadomość i obyczajowość młodego pokolenia” – napisał na stronie internetowej festiwalu rektor Letniej Akademii Filmowej Piotr Kotowski.
W cyklu tym pokazane zostaną m.in. „Marcowe migdały” w reż. Radosława Piwowarskiego, a także film „Norwegian Wood” w reż. Anh Hung Tran, będący ekranizacją powieści Harukiego Murakamiego o miłości i dorastaniu japońskich dwudziestolatków, na tle burzliwych studenckich rozruchów z 1968 r.
W cyklu „Noblista na ekranie” wyświetlone będą filmy poświęcone postaci jednego w najważniejszych artystów muzyki popularnej, laureata literackiej Nagrody Nobla - Boba Dylana. Można będzie zobaczyć m.in. film „Gdzie indziej jestem” (reż. Todd Haynes), w którym sześciu aktorów wciela się w postać artysty, pokazując różne aspekty jego twórczości, a także obraz „Don’t look back” dokumentujący trasę koncertową Dylana po Wielkiej Brytanii w 1965 r.
„Sławomir Gruenberg. Człowiek z kamerą” to tytuł cyklu filmów polskiego dokumentalisty tworzącego głównie w USA, który, jak zaznacza Kotowski, „konsekwentnie zajmuje się problemami współczesności, jak również budzącymi emocje epizodami z historii najnowszej”. Podczas festiwalu pokazanych zostanie siedem filmów dokumentalnych tego twórcy, powstałych w latach 1999-2016, w tym m.in. „Karski i władcy ludzkości” zrealizowany w nowatorskiej formule, łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane, film o bohaterze Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim.
Nowym cyklem na Letniej Akademii Filmowej będzie cykl autorski pt. „Łukasz Maciejewski zaprasza”, w którym ten krytyk filmowy wybierze polskie filmy z ostatniego sezonu i zaprosi do rozmowy z ich twórcami. W tegorocznej edycji cyklu pokazane zostaną m.in. „Zimna wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Ptaki śpiewają w Kigali” w reż. Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze, „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana.
W Zwierzyńcu pokazany będzie też specjalny cykl filmów wybitnego czeskiego reżysera Jan Sveraka, w tym m.in. „Boso po ściernisku”, czy nagrodzony Oskarem film „Kola”. Natomiast w cyklu „Z obu stron kamery” pokazane zostaną filmy w reżyserii znanego operatora filmowego Adama Sikory. Osobny cykl poświęcony będzie filmom Davida Lyncha.
W programie Festiwalu zaplanowane są spotkania z polskimi aktorami m.in. z Adamem Woronowiczem, Jowitą Budnik, Urszulą Grabowską a także reżyserami Olgą Hajdas, Robertem Glińskim.
Letnią Akademię Filmową zainauguruje przedpremierowy pokaz filmu „Córka trenera” w reżyserii Łukasza Grzegorzka. Podczas festiwalu zaprezentowanych będzie też wiele innych filmów jeszcze nie pokazywanych w Polsce m.in. nagrodzonego przez Jury Ekumeniczne na festiwalu Berlinare filmu „Utoya - 22 lipca” (reż. Erik Poppe), czy nagrodzonego Nagrodą Cezara przez Francuską Akademię Sztuki i Techniki Filmowej filmu pt. „Do zobaczenia w zaświatach” (reż. Albert Dupontel).
Filmowym pokazom towarzyszyć będą koncerty m.in. zespołu Chudoba (laureata Grand Prix pierwszej polskiej edycji Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”), kapeli Timingeriu grającej muzykę cygańską, bałkańską i żydowską.
19. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu potrwa do 12 sierpnia.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ mok/