Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało specjalny poradnik „Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim”, który zawiera informacje o działaniach podejmowanych na rzecz oświaty polonijnej. Poradnik jest dostępny na stronie internetowej MEN.
Informator został opracowany we współpracy z instytucjami, które działają na rzecz Polonii i Polaków za granicą w obszarze edukacji, tj. Senatem, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Narodową Agencją Wymiany Akademickiej oraz Instytutem Pamięci Narodowej.
"Wsparcie oświaty polonijnej jest jednym z priorytetów działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jesteśmy przekonani, że edukacja w polskich szkołach za granicą wpływa nie tylko na doskonalenie znajomości języka polskiego i podnoszenie poziomu wiedzy o Polsce, ale kształtuje także charakter oraz tożsamość narodową młodych Polaków dorastających na obczyźnie. Polonijne placówki oświatowe to prawdziwe mateczniki polskości, które integrują naszych Rodaków mieszkających w różnych państwach i na różnych kontynentach. Poprzez wielość oraz różnorodność inicjatyw edukacyjno-kulturalnych przyczyniają się do promowania polskiej tradycji, historii i dziedzictwa narodowego" - napisała minister edukacji narodowej Anna Zalewska we wstępie do poradnika.
Zaznaczyła w nim, że doceniając znaczenie kształcenia w polskich szkołach za granicą MEN Narodowej wprowadza rozwiązania, które pozwalają na wzmocnienie oświaty polonijnej. Przypomniała, że w czerwcu 2018 roku do konsultacji publicznych został skierowany projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, który wprowadza możliwość przystąpienia do awansu zawodowego nauczycieli uczących języka polskiego lub innych przedmiotów w języku polskim zarówno w szkołach organizacji polonijnych, jak i w szkołach działających w systemach oświaty innych państw. Ponadto szkolne punkty konsultacyjne otrzymają nazwę "szkoła polska".
Minister przypomniała także o projekcie konkursowym "Rodzina polonijna", którego celem jest wspieranie integracji polskich uczniów mieszkających w kraju i zagranicą poprzez realizacje wspólnych zadań i projektów edukacyjnych oraz o tym, że resort edukacji przekazał polskim szkołom za granicą pakiety zawierające m.in. polskie godło, flagę i mapę Polski.
W poradniku opisano jakie działania na rzecz Polonii realizowane są przez MEN i podlegający mu Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Można tam przeczytać, że minister edukacji prowadzi 67 szkolnych punktów konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej. Umożliwiają one uczniom, uczęszczającym do szkół funkcjonujących w systemach oświaty kraju zamieszkania, uzupełnianie wykształcenia w zakresie języka polskiego i wiedzy o Polsce. Minister prowadzi ponadto szkoły w Ośrodku Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą kształcące w systemie na odległość, a także zespół szkół przy Ambasadzie RP w Atenach. Placówki te umożliwiają zarówno kształcenie uzupełniające, jak i realizację obowiązku szkolnego.
MEN wspiera też szkoły organizacji polonijnych oraz szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, które prowadzą nauczanie języka polskiego lub w języku polskim. Odbywa się to poprzez: kierowanie nauczycieli do pracy za granicą, przekazywanie niezbędnych podręczników i pomocy dydaktycznych, organizowanie w kraju i za granicą doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą. W poradniku opisano w jaki sposób szkoły mogą się ubiegać o nieodpłatne podręczniki i pomoce. Można tam też znaleźć informacje, gdzie szukać ofert doskonalenia dla nauczycieli i kursów adaptacyjnych dla repatriantów.
Poradnik zawiera także informacje na temat działań prowadzonych w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą przez Senat, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na temat zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej oraz wsparcia udzielanego nauczycielom przez Instytut Pamięci Narodowej.
Wśród nich można znaleźć informacje w jaki sposób wystąpić po legitymacje ucznia i nauczyciela polonijnego uprawniające m.in. do zniżkowych przejazdów koleją i autobusami. Są też informacje na temat programu stypendialnego dla cudzoziemców polskiego pochodzenia z Białorusi, Ukrainy, Bułgarii, Czech, Chorwacji, Macedonii, Mołdawii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Węgry, Albanii, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Rosji, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu a także z krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki.
Poradnik zawiera także informacje na temat uwierzytelniania dyplomów, letnich kursów języka i kultury polskiej oraz certyfikacja znajomości języka polskiego. (PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
dsr/ drag/