Bazylika Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach dysponuje od niedzieli nowymi organami. Instrument poświęcił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, podczas mszy na zakończenie V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia.
Kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, witając wiernych wyjaśnił, że nowe organy zostały zbudowane z dwóch symetrycznych części, które łączy witraż ukazujący wschodzące słońce, którym jest Jezus zmartwychwstały. Dziękując ofiarodawcom, powiedział, że te organy „uczą nas harmonii i współpracy, i wydobywają z ludzkiego serca to co najpiękniejsze”.
Poświęcenia nowego instrumentu dokonał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Podczas ceremonii poświęcenia miał miejsce uroczysty dialog, jaki przeprowadził arcybiskup z organami, wzywając je do przebudzenia i wychwalania muzyką chwały Boga Ojca i Stworzyciela, Jezusa Chrystusa Odkupiciela i Ducha Świętego. Zewnętrznym znakiem poświęcenia organów był gest okadzenia instrumentu.
Prace związane z budową monumentalnego instrumentu trwały od kilku lat. Jest on wotum w roku 100-lecia odzyskania niepodległości i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża. Pieniądze na ten cel pochodziły ze zbiórki wśród wiernych.
Instrument został zaprojektowany do wnętrza bazyliki uwzględniając wszystkie jej parametry, w tym symetrię bryły, kubaturę wnętrza, akustykę i wilgotność.
Według twórców organy posiadają romantyczny charakter brzmienia. Pozwalają one na wykonawstwo utworów organowych wielu epok, ale głównie ukierunkowano je na użycie w czasie liturgii.
Uwieńczeniem ceremonii poświęcenia organów był wieczorny koncert, w trakcie którego na nowym instrumencie zagrali: Sarah Kim (Francja), Andrew Reid (Wielka Brytania) i Krzysztof Michałek. W programie znaleźli się: N. de Grigny, J. S. Bach, M. Ravel, C. H. Parry, P. Whitlock, O. Messiaen, G. Mushel oraz improwizacje organowe.
Po mszy kończącej V Ogólnopolską Pielgrzymkę Czcicieli Bożego Miłosierdzia zostały też przyznane odznaki „Beati Misericordes" dla osób współtworzących Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, kard. Franciszek Macharski (pośmiertnie), kard. Kazimierz Nycz czy Roman Kluska.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, która w swoim "Dzienniczku" przekazała światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu i tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 r. Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.
Sanktuarium należy dziś - jak napisał prof. Antoni Jackowski z UJ - do 30 największych ośrodków pielgrzymkowych wszystkich religii na świecie oraz do ścisłej czołówki sanktuariów pod względem ilości krajów, z których przybywają pielgrzymi. Każdego roku nawiedzają je pątnicy z 90-100 krajów, ze wszystkich kontynentów.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ skr/