Muzeum Wojska Polskiego, w związku z powołaniem przez MON Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie, czeka na pamiątki związane z wydarzeniami i osobami z okresu wojny polsko-bolszewickiej - poinformowała placówka. Wszystkie dary zostaną poddane merytorycznej ocenie przez kustoszy muzeum - dodano.
15 sierpnia, w 98. rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy z Armią Czerwoną, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą zostanie oddane do użytku za dwa lata, w 100-lecie triumfu Polaków nad bolszewikami. Będzie ono filią Muzeum Wojska Polskiego.
Szef MON ogłosił również wówczas "społeczną zbiórkę eksponatów do Muzeum Bitwy Warszawskiej"; zaapelował o udostępnianie eksponatów, które - jak zaznaczył - "bardzo często stanowią relikwie przechowywane z pokolenia na pokolenie wśród rodzin".
"W związku z ogłoszoną przez Ministra Obrony Narodowej decyzją o powołaniu Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie i apelem do społeczeństwa o przekazywanie pamiątek, związanych z wydarzeniami i osobami z okresu wojny polsko-bolszewickiej, serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do przekazywania darów" - napisano w poniedziałkowym komunikacie Muzeum Wojska Polskiego.
Dodano, że dary można zgłaszać do Działu Głównego Inwentaryzatora – Sekcji Pozyskiwania (tel. 22 629 52 71 wew. 141, e-mail: pozyskiwanie@muzeumwp.pl).
Ponadto placówka poinformowała, że "wszystkie zadeklarowane, bądź dostarczone dary zostaną poddane merytorycznej ocenie przez kustoszy Muzeum Wojska Polskiego pod względem zasadności i zgodności z tematyką ogłoszonej decyzji i apelem Ministra Obrony Narodowej".
MON informowało wcześniej, że koncepcja zagospodarowania terenu pod przyszłą placówkę zakłada "połączenie przestrzeni pola Bitwy w Ossowie z budynkiem przyszłego muzeum". MON przypomniało też, że w czerwcu tego roku powołano zespół programowo-naukowy do spraw ekspozycji oddziału w Ossowie, którego zadaniem jest opracowanie założeń i koncepcji wystawy.
14 lutego 1919 roku doszło do pierwszych walk między oddziałami Wojska Polskiego i Armii Czerwonej. Był to początek wojny polsko-bolszewickiej. Bój z bolszewikami pod Ossowem koło Wołomina rozegrał się 14 sierpnia 1920 r. i był on częścią Bitwy Warszawskiej, w wyniku której Armia Czerwona została zmuszona do odwrotu. Bitwa, która przeszła do historii pod nazwą "Cudu nad Wisłą", uratowała Polskę i kraje Europy Zachodniej przed komunizmem. Lenin dążył bowiem do zajęcia Polski, a następnie wsparcia komunistów niemieckich. Została ona uznana za osiemnastą, pod względem znaczenia, bitwę w historii świata.
Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna i harcerze.
Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ itm/