Litewska Orkiestra Kameralna z 16-letnim solistą, oboistą Pijusem Paskeviciusem, wystąpi w środę w koncercie inauguracyjnym 13. Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana w Gdańsku. Muzycy zagrają na dziedzińcu Pałacu Opatów w Parku Oliwskim.
"Orkiestra Kameralna z Wilna to naprawdę wspaniali muzycy, jeden z czołowych na świecie zespołów kameralnych. Tym razem będą grali bez dyrygenta, koncert poprowadzi koncertmistrz. Solistą będzie grający na oboju Pijus Paskevicius, bardzo młody, bo zaledwie 16-letni muzyk, ale niezwykle utalentowany. Zawsze staramy się, aby na naszym festiwalu pokazywać młodość i młode pokolenie" - powiedział PAP twórca festiwalu Mozartiana Jan Łukaszewski, szef Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku.
Pijus Paskevicius urodził się w Kownie. Obecnie jest studentem Konserwatorium im. J. Tallat-Kelpsos w Wilnie. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień m.in. I miejsce na XXI Krajowym Konkursie J. Pakalnisa dla młodych wykonawców (Litwa, 2013), I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie litewskiej kompozycji na V Międzynarodowym Konkursie Oboistów Liutauras Vebra (Litwa, 2014) oraz I miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej „Musical Aquarell” (2018).
Muzycy z Litwy zaprezentują publiczności lekkie divertimento, klasyczną symfonię, romantyczną serenadę i koncert na obój i orkiestrę.
Po tym koncercie na scenie pojawi się gruziński zespół Otar Magradze Jazz Band, a wieczór zwieńczy przedstawienie "Misterium wody trakt II" nad jednym z parkowych stawów, w reżyserii założyciela i szefa Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika. To widowisko będzie powtórzone także w czwartek i piątek.
W czwartek na dziedzińcu Pałacu Opatów publiczność zobaczy jednoaktową operę skomponowaną przez 12-letniego Mozarta pt. "Bastiene i Basitenne". W spektaklu, wyreżyserowanym także przez Mądzika, wystąpią Hanna Okońska (sopran), Aleksander Kunach (tenor) oraz Piotr Lempa (bas). Solistom towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Bałtycka pod dyrekcją Massimiliano Caldi.
W piątek na scenie przed Pałacem Opatów zabrzmi Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z Katowic pod batutą Boon Hua Liena (Singapur) z solistą Krzysztofem Michalskim (wiolonczela).
Dwa inne koncerty podczas Mozartiany to "Misja Możart" (czwartek) w wykonaniu The ThreeX oraz "Mozart i Jazz" (piątek) z udziałem Krzesimira Dębskiego, Anny Jurksztowicz, Rolfa Zielke (Niemcy) i Adam Czerwiński Quartet.
W programie Mozartiany jest także oferta dla dzieci. W czwartek i piątek w parku będzie można obejrzeć przedstawienie "Don Giovanni" w wykonaniu Narodowego Teatru Marionetek z Pragi.
Koncert finałowy tegorocznej Mozartiany odbędzie się w sobotę 25 sierpnia, jak co roku, w Katedrze Oliwskiej. Wystąpią: sopranistka Julija Leżniewa (Rosja), Ewa Marciniec (alt), Krystian Krzeszowiak (tenor), Wojtek Gierlach (bas), Polski Chór Kameralny oraz Wenecka Orkiestra Barokowa. Całością dyrygować będzie Jan Łukaszewski.
Pierwsze trzy dni tegorocznego festiwalu to trwające od niedzieli koncerty kameralne w XVIII-wiecznym Domu Uphagena, mieszczącym się w centrum zabytkowego Gdańska. Ostatni z trzech koncertów zaplanowano we wtorek wieczorem i będzie to występ uznanego polskiego kwartetu smyczkowego Meccore String Quartet.
Ogółem, podczas festiwalu Mozartowskiego Mozartiana wystąpi ok. 200 artystów.
Pierwsza edycja Mozartiany odbyła się w 2006 r., kiedy obchodzona była 250. rocznica urodzin Mozarta (kompozytor urodził się 27 stycznia 1756 r. w Salzburgu).
Park Oliwski i jego otoczenie wraz z Katedrą Oliwską jako miejsce festiwalu Mozartiana nie jest przypadkowe. W tym samym roku, w którym urodził się słynny muzyk, do Pałacu Opatów w Gdańsku-Oliwie wprowadził się bowiem opat klasztoru cystersów Jacek Rybiński, który otoczył swoją siedzibę istniejącym do dziś parkiem w stylu rokoko. W samej Katedrze Oliwskiej zaś słynne organy pochodzą z epoki, w której żył Mozart.
Jednym z patronów medialnych Mozartiana 2018 jest Polska Agencja Prasowa.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/