„Conrad w księgarniach” - akcja wspierania kameralnych księgarń - to jedno z przedsięwzięć 10. Festiwalu Conrada w Krakowie. W jej ramach wybrane placówki przygotują specjalne wydarzenia dla czytelników i będą w swoich witrynach promować książki festiwalowych gości.
Na zgłoszenia zainteresowanych księgarń organizator festiwalu – Krakowskie Biuro Festiwalowe (KBF) – czeka do końca sierpnia. Placówki z najciekawszymi pomysłami będą podczas festiwalu - od 22 do 28 października - realizować zaproponowane przez siebie wydarzenia i promować tytuły festiwalowych gości.
Wydarzenia w krakowskich księgarniach mają nawiązywać do hasła tegorocznego festiwalu - brzmi ono „pop” i - jak uważają organizatorzy - przywodzi na myśl różne skojarzenia. Księgarnie, które zaangażują się w literacką imprezę, otrzymają wsparcie finansowe.
„Celem tego specjalnego programu jest pełniejsze zaistnienie kameralnych księgarń przy Festiwalu Conrada, promocja najlepszych krakowskich adresów, a także sprawienie, by atmosferą wielkiego święta książki żyło dosłownie całe miasto” – powiedziała Edyta Nowak z KBF.
Jak wyjaśniła, zaproponowana przez KBF akcja nawiązuje do praktyk wykupywania witryn w księgarniach sieciowych, z których praktycznie wyłączeni są mniejsi gracze na rynku, co zdaniem ekspertów jest jedną z przyczyn pogarszania się sytuacji niezależnych księgarni w Polsce.
Tegorocznymi gośćmi Festiwalu Conrada będą m.in. Olga Tokarczuk, Anna Bikont, Marcin Wicha oraz Elisabeth Asbrink ze Szwecji czy Arundhati Roy z Indii.
Festiwal Conrada jest jednym z największych wydarzeń literackich w Polsce i Europie. To przegląd literatury z całego świata. Dotychczasowymi gośćmi wydarzenia byli m.in. nobliści Orhan Pamuk, Herta Mueller i Swietłana Aleksijewicz, a także Jaume Cabre, Amos Oz, Paul Auster, Eleanor Catton.
Festiwal był dwukrotnie nominowany do prestiżowych Excellence Awards Targów Książki w Londynie oraz został wymieniony na liście 10 najciekawszych wydarzeń literackich świata wydawnictwa Penguin Random House.
Przegląd organizuje Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego. Wydarzenie odbywa się dzięki wsparciu finansowemu gminy miejskiej Kraków.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ son/