Multimedialna projekcja pokazująca losy stolicy - od odzyskania przez Polskę niepodległości aż po czasy współczesne - zostanie wyświetlona w sobotę wieczorem na fasadzie Pałacu Staszica w Warszawie - poinformowało MKiDN. Projekcję przygotował Instytut Pileckiego.
Wyświetlany na fasadzie Pałacu Staszica mapping 3D potrwa około siedmiu minut, rozpocznie się o godzinie 21. Kolejne pokazy będą odtwarzane, co 15 minut aż do północy.
"Rocznica wybuchu II wojny światowej jest dla nas pretekstem, aby opowiedzieć o mieście, które nigdy nie straciło pragnienia wolności" - powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski, cytowany przez MKiDN.
Przypomniał, że 79 lat temu Warszawa, po dwudziestu latach rozkwitu i odbudowy odzyskanej niepodległości, została napadnięta i zniszczona. "To, w jaki sposób Warszawa walczyła o wolność w trakcie wojny i przez dekady po jej zakończeniu, jest swego rodzaju symbolem zmagania z totalitaryzmem niemieckim i sowieckim w całym kraju" - wskazał dyrektor Instytutu Pileckiego.
Przygotowany przez Instytut mapping 3D pokaże losy Warszawy na przestrzeni niemal stu lat - od odzyskania przez Polskę niepodległości aż po czasy współczesne.
"Bitwa Warszawska, dynamiczny rozwój miasta w dwudziestoleciu międzywojennym, zdobycie Warszawy przez Niemców w 1939 r., Powstanie
Warszawskie, powojenny komunizm i, wreszcie, odzyskanie wolności – to tylko kilka z punktów w historii miasta, do których nawiążemy" – zapowiada Kozłowski.
"Jesteśmy przekonani, że dzięki nowatorskiej formie uda nam się dotrzeć nie tylko do osób, które żywo interesują się historią, ale również do wszystkich, którzy nie wiedzą o tragicznych i pięknych kartach naszej historii" – dodał.
Osoby nieposługujące się językiem polskim będą mogły skorzystać z tłumaczenia na język angielski dostępnego przez bezprzewodowe słuchawki wypożyczane na miejscu.
Instytut Pileckiego to nowa instytucja, która powstała z połączenia Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Instytutu Solidarności i Męstwa. Oficjalną działalność placówka rozpoczęła 29 sierpnia.
Instytut prowadzi badania nad historią XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i okresu funkcjonowania totalitaryzmów niemieckiego i sowieckiego. To miejsce stworzone na potrzeby międzynarodowej i interdyscyplinarnej dyskusji. Celem Instytutu jest poszerzanie i dokumentowanie wiedzy o totalitaryzmach oraz zbrodniach niemieckich i sowieckich w XX wieku.
Instytutu Pileckiego honoruje i upamiętnia osoby, które w trudnych czasach niosły pomoc obywatelom polskim i Polakom o innej przynależności państwowej medalem Virtus et Fraternitas wręczanym przez prezydenta. Instytut realizuje również projekty edukacyjne, stypendialne i przygotowuje wydarzenia z pogranicza kultury i historii, które pomagają przybliżać pamięć o polskiej historii XX w. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ agz/