Po raz drugi w Bydgoszczy w najbliższą sobotę odbędzie się Dzień NATO, organizowany przez ratusz i pięć jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego, które mają swoje siedziby w mieście. Zaplanowano pokazy sprzętu wojskowego, występy zespołów muzycznych, konkursy i zabawy.
Dzień NATO zostanie zorganizowany w formie pikniku na polanie Różopole w Leśnym Parku Kultur i Wypoczynku "Myślęcinek", który jest największym terenem rekreacyjnych mieście o powierzchni ponad 800 hektarów.
"W Bydgoszczy reprezentowanych jest 29 państw NATO, w ramach pięciu jednostek. Stąd nie bez powodu mówi się, że Bydgoszcz jest polską stolica Sojuszu. Bardzo cieszę się ze wsparcia jakie otrzymujmy w mieście, zarówno ze strony mieszkańców i władz" - powiedział dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych gen. dyw. Wilhelm Gruen.
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślił się, że cieszy się ze wspólnej organizacji Dnia NATO i możliwości spotkania mieszkańców z żołnierzami państw NATO, nie w koszarach, ale na pikniku. Poinformował, że w tym dniu zostanie zwiększona częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej do parku, a przejazdy będą bezpłatne.
Ppłk Andreas Warkotsch z Jednostki Integracji Sił NATO zapowiedział, że gośćmi Dnia NATO będą żołnierze amerykańscy z 91. batalionu inżynieryjnego 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Teksasie, którzy stacjonują w Żaganiu. Zaprezentują się również współgospodarze święta - bydgoskie jednostki NATO.
W programie znajdą się pokazy sprzętu wojskowego i musztry, wystąpią zespoły muzyczne, orkiestry dęte i dudziarze. Podczas pikniku nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin, dzieci będą mogły skorzystać m.in. z torów przeszkód, malowania twarzy, torów zabaw, przejażdżek kucami i spróbować sił w paintballu. Odbędą się pokazy sprzętu strażackiego, policyjnego, a także ćwiczenia psów służbowych.
Przygotowano również bieg na orientację "NATO RACE", w czasie którego uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością ważnych miejsc militarnych na mapie miasta.
W ubiegłym roku Dzień NATO zorganizowano na Wyspie Młyńskiej w centrum Bydgoszczy. Wówczas największe zainteresowanie wzbudzili amerykańscy żołnierze 3. batalionu 2. Pułku Kawalerii, którzy przemieszczali się z koszar Rose w Niemczech do Orzysza. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ pś/