„Przewodnicy zmysłów” to projekt Teatru Ludowego w Krakowie, realizowany z myślą o osobach niewidzących i niedowidzących. W wyniku codwutygodniowych warsztatów osoby z dysfunkcjami wzroku stworzą oryginalną instalację teatralną.
"W projekcie chodzi o to, aby osoby niewidzące i niedowidzące poczuły teatr wszystkimi zmysłami" – powiedział we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Projekt wart ponad 680 tys. zł jest realizowany dzięki pieniądzom gminy Kraków oraz resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Projekt "Przewodnicy zmysłów" polega na codwutygodniowych (co dwa weekendy) warsztatach dla osób z dysfunkcjami wzroku. Osoby te, współpracując z artystami i uczonymi z Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, poznają tajniki teatru – dotkną kostiumów teatralnych, dowiedzą się więcej o scenografii i sami nauczą się ją tworzyć, posłuchają muzyki, podzielą się swoimi przemyśleniami o teatrze.
Zajęcia potrwają do końca 2019 r. W ich ramach powstanie instalacja teatralna. "Nie wiemy jeszcze, jak będzie wyglądać. Musimy najpierw zobaczyć, co przyniosą warsztaty. Wiele rzeczy jest jeszcze niewiadomych, wszystko wykrystalizuje się w czasie pracy" – powiedziała PAP koordynatorka projektu Magdalena Zarębska-Węgrzyn.
Instalacja stanie w 2020 r. Nie jest jeszcze sprecyzowane, w której placówce. Możliwe, że będzie to dzieło mobilne do zaprezentowania także w innych miastach. Realizatorzy wyobrażają sobie, że instalacja może mieć charakter np. dużego pomieszczenia. Publiczność, która do niego wejdzie, poczuje się jak widz teatralny lub bohater przedstawienia. Rekwizyty w tym pomieszczeniu prawdopodobnie wykonają uczestnicy.
Pierwsze warsztaty odbyły się w ostatni weekend. "Zajęcia pokazały, że oprócz czterech zmysłów mamy jeszcze piąty zmysł – wyobraźnię. U osób niewidzących i niedowidzących ten zmysł jest szczególnie mocno rozwinięty" – powiedziała jedna z artystek prowadząca warsztaty Justyna Łagowska. Podkreśliła, że dzięki warsztatom artyści nauczą się lepiej pracować z osobami z dysfunkcją wzroku, będą wiedzieć, jak lepiej przygotowywać dla nich spektakle.
Warsztaty odbywają się w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Uczestniczy w nich około 20 osób, część z nich to stali bywalcy każdych warsztatów, część to nowe osoby. Organizatorzy są otwarci na współpracę i zapraszają osoby z dysfunkcjami wzroku do przyjścia na zajęcia. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/