Po ponad półrocznym remoncie w piątek na wieżę ratusza na starym mieście w Pradze wrócił zegar astronomiczny zwany Orlojem. Uruchomienie wyremontowanego zabytkowego zegara rozpoczęło obchody 100. rocznicy powstania Republiki Czechosłowackiej.
Podczas remontu wymieniono mechanizm zegara przywracając części wykonane według wzorów z lat 60. XIX wieku. Odnowiono także figury apostołów, które co godzina pokazują się zegarowych oknach.
Remont zegara zaczął się 8 stycznia i była to pierwsza szczegółowa rekonstrukcja od lat powojennych.
Uruchomienie zegara nastąpiło o godz. 18 w piątek zapoczątkowując rozpoczęcie obchodów setnej rocznicy powstania Republiki Czechosłowackiej. Obchody maja mieć formę ulicznego festiwalu oraz uroczystości państwowych. Kulminacją obchodów 28 października będzie m.in. parada wojskowa, otwarcie odnowionego Muzeum Narodowego i uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.
Orloj na wieżę ratusza wrócił w dniu patrona państwa i narodu czeskiego św. Wacława. Tradycyjnie tego dnia w całym kraju odbywa się wiele uroczystości religijnych.
W najważniejszym z nich uczestniczył arcybiskup praski, kardynał Dominik Duka. W mieście pielgrzymkowym Stara Boleslav, gdzie znajdują się relikwie św. Wacława, kard. Duka powiedział podczas homilii, że podczas pielgrzymek w intencji św. Wacława zawsze na plan pierwszy wysuwa się wojsko, armia i problemy bezpieczeństwa, bo jak zauważył, św. Wacław był wojownikiem biorącym udział w walkach, o czym świadczą rany na jego czaszce.
„W tym dniu wspominamy liczonych porządnych mężczyzn, zdecydowane kobiety i niewinne dzieci. Obawiam się, że większość naszego społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z ogromu cierpień w pierwszej wojnie światowej” – mówił Duka.
W X wieku św. Wacław Przemyślida był czeskim księciem, w zamordowaniu, którego uczestniczył brat Bolesław I. W XII wieku został ogłoszony wiecznym władcą czeskich ziem. Kult świętego rozszerzył cesarz Karol IV. Od 2000 roku dzień św. Wacława jest świętem państwowym.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ jm/