Europa i świat po 1989 roku

29.09.2018

Zegar astronomiczny wrócił na Rynek Starego Miasta w Pradze

Po ponad półrocznym remoncie w piątek na wieżę ratusza na starym mieście w Pradze wrócił zegar astronomiczny zwany Orlojem. Uruchomienie wyremontowanego zabytkowego zegara rozpoczęło obchody 100. rocznicy powstania Republiki Czechosłowackiej.

Podczas remontu wymieniono mechanizm zegara przywracając części wykonane według wzorów z lat 60. XIX wieku. Odnowiono także figury apostołów, które co godzina pokazują się zegarowych oknach.

Remont zegara zaczął się 8 stycznia i była to pierwsza szczegółowa rekonstrukcja od lat powojennych.

Uruchomienie zegara nastąpiło o godz. 18 w piątek zapoczątkowując rozpoczęcie obchodów setnej rocznicy powstania Republiki Czechosłowackiej. Obchody maja mieć formę ulicznego festiwalu oraz uroczystości państwowych. Kulminacją obchodów 28 października będzie m.in. parada wojskowa, otwarcie odnowionego Muzeum Narodowego i uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych.

Orloj na wieżę ratusza wrócił w dniu patrona państwa i narodu czeskiego św. Wacława. Tradycyjnie tego dnia w całym kraju odbywa się wiele uroczystości religijnych.

W najważniejszym z nich uczestniczył arcybiskup praski, kardynał Dominik Duka. W mieście pielgrzymkowym Stara Boleslav, gdzie znajdują się relikwie św. Wacława, kard. Duka powiedział podczas homilii, że podczas pielgrzymek w intencji św. Wacława zawsze na plan pierwszy wysuwa się wojsko, armia i problemy bezpieczeństwa, bo jak zauważył, św. Wacław był wojownikiem biorącym udział w walkach, o czym świadczą rany na jego czaszce.

„W tym dniu wspominamy liczonych porządnych mężczyzn, zdecydowane kobiety i niewinne dzieci. Obawiam się, że większość naszego społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z ogromu cierpień w pierwszej wojnie światowej” – mówił Duka.

W X wieku św. Wacław Przemyślida był czeskim księciem, w zamordowaniu, którego uczestniczył brat Bolesław I. W XII wieku został ogłoszony wiecznym władcą czeskich ziem. Kult świętego rozszerzył cesarz Karol IV. Od 2000 roku dzień św. Wacława jest świętem państwowym.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL