Aktorskie interpretacje utworów literackich, spotkania autorskie i spektakle znalazły się w programie szczecińskiego Festiwalu Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Szósta edycja wydarzenia rozpocznie się 19 października.
"To, jak co roku - kilka dni, ale dziesiątki wydarzeń, setki artystów, tysiące uczestników i miliony słów. I to miliony słów, które są wstępem albo próbą zachęcenia do odkrycia kolejnych milionów słów" – powiedział w piątek dziennikarzom marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Zapewnił, że wprowadzanie w świat książek przez "wspaniałe głosy, wielkie nazwiska" powoduje, że każdy na festiwalu "znajdzie coś dla siebie".
W szóstej edycji festiwalu "Odkrywcy wyobraźni" fragmenty m.in. utworów Zbigniewa Herberta, biografii Ireny Sendlerowej czy powieści "Do zobaczenia w zaświatach" Pierre’a Lemaitre’a przeczytają Anna Seniuk, Krystyna Czubówna i Wojciech Pszoniak. Wśród aktorów zaproszonych do czytania literackich fragmentów znaleźli się też Jerzy Trela, Anna Cieślak, Cezary Kosiński, Izabela Dąbrowska czy artyści szczecińskich scen.
Uczestnicy festiwalu będą też mogli wziąć udział w spotkaniach z pisarzami, m.in. z Anną Bikont, Eustachym Rylskim, Natalią Fiedorczuk-Cieślak, Januszem Majewskim czy Jackiem Fedorowiczem.
Specjalne wydarzenia przygotowane zostały z okazji roku Zbigniewa Herberta; będzie wśród nich m.in. spotkanie z autorem biografii poety, Andrzejem Franaszkiem, spektakl "Pan Cogito – przygody z muzyką" w wykonaniu Anny Seniuk i Emilii Raiter, a także konkurs recytatorski i wystawa.
Językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk, zaprezentuje swoją ostatnią książkę "Pokochawszy", a Michał Ogórek przedstawi nowość wydawniczą "100 lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców".
Dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski zaznaczył, że celem organizatorów festiwalu jest zachęta do posiadania "ambicji czytelniczych". "Widzimy, że na pewne tytuły, na pewnych autorów, po okresie festiwalu przez kilka miesięcy nawet jest dużo większe zainteresowanie – jest coś w rodzaju mody. A na tym nam bardzo zależy - z jednej strony na modzie bywania w Książnicy i w innych bibliotekach, z drugiej – czytania określonych tytułów i autorów, o których wiemy, że są tego warci" – podkreślił Bąbolewski.
Na scenie szczecińskiego Teatru Polskiego będzie można natomiast zobaczyć adaptację tekstów dziennikarza Adama Zadwornego "Historie nieopowiedziane – Szczecin 1945" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Narracja skupia się wokół bohatera reportażu "Dziki Zachód Uznam", ostatniego milicjanta, który wprowadzał polskie prawo w Szczecinie.
"Ci, którzy przyjdą na to przedstawienie, dowiedzą się, co wydarzyło się mroźnej zimy 1945/46, kiedy (rzeka) Świna została skuta lodem, kra uniemożliwiła połączenie z resztą kraju, a milicjanci – ubecy stali się panami, można powiedzieć, życia i śmierci mieszkańców Świnoujścia, czyli garstki Polaków, którzy już tam byli, ale przede wszystkim Niemców" – wyjaśnił Zadworny.
W nowym cyklu "Pisarz też człowiek" odbędą się pokazy filmów dokumentalnych m.in. o Andrzeju Bursie, Marku Hłasce, Gustawie Herlingu Grudzińskim i Tadeuszu Konwickim.
Prapremierę na festiwalu będzie miała muzyczna sztuka grozy dla dzieci "Po tamtej stronie burzy – Horropera" autorstwa Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego. W programie znalazły się też spotkania z autorami książek dla dzieci i warsztaty dla najmłodszych.
Na stronie festiwalczytania.pl znajduje się szczegółowy program i informacje o wydarzeniu. Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni" potrwa od 19 do 21 października.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ agz/