Jednostka niezłomna, to jednostka niezmiennie trwająca w dążeniu do czegoś istotnego dla niej. To jednostka, która działa nawet wbrew okolicznościom – powiedział w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie) wicepremier Piotr Gliński.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego otworzył w sobotę w Przemyślu konferencję pt. "Niezłomność jednostki - trwałość wspólnoty".
W swoim wykładzie Gliński zaznaczył, że człowiek jest siłą sprawczą historii. "Świat stoi wybitnymi jednostkami, zależy od ich działań, jest przez te działania kreowany" – mówił.
Dodał, że jednostka niezłomna to jeden z typów jednostki wybitnej. "To osoba, która wierzy, że jej cel i idee są na tyle ważne, że należy się poświęcać, należy być upartym. To jednostka silnie apodyktyczna, sprawcza, trudna" – mówił. Zdaniem wicepremiera, taka jednostka może również wpływać na historię w złym kierunku. "Jest wiele przykładów takich osób" - dodał.
Gliński podkreślił, że wybitne, niezłomne jednostki "pchają świat do przodu" i dają nadzieję w sytuacjach beznadziejnych.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego wymienił kilka elementów, które decydują o tym, że człowiek "staje się niezłomny". Według niego, jest to m.in. specyficzny zbiór cech charakteru, środowisko, w którym wyrasta oraz sytuacja społeczna.
W ocenie Glińskiego, jednostka niezłomna cechuje się m.in. silnym egotyzmem i wybujałymi ambicjami.
Zdaniem wicepremiera, każdy ma potencjał, aby być człowiekiem niezłomnym, choć nie każdy, jak dodał, w sytuacjach granicznych wykorzystuje ten potencjał. "Wola niektórych ludzi jest tak wielka, że nawet w sytuacjach ekstremalnych, nieludzkich potrafią zachować się niezłomnie" – powiedział minister i wymienił w tym kontekście św. Maksymiliana Kolbe.
Wicepremier powiedział również, że jednostka niezłomna ma szczególną skłonność do radykalizmu w myśleniu i działaniu. "Jednostki niezłomne to są jednostki bardzo radykalne, bardzo ostre w swoich wyborach, niezwracające uwagi na to, co się dzieje dookoła" – mówił.
Minister w swoim referacie zwrócił również uwagę, że budowaniu jednostek niezłomnych sprzyjają ruchy społeczne. Jako przykład podał powstanie Solidarności w Polsce.
Międzynarodowa konferencja "Niezłomność jednostki - trwałość wspólnoty" potrwa do niedzieli, jest częścią Festiwalu Kultury Rzeczypospolitej organizowanego przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.
Głównym tematem tegorocznej edycji jest refleksja nad relacją łączącą jednostkę i wspólnotę na podstawie różnych grup etnicznych, religijnych i politycznych zamieszkujących region Karpat. (PAP)
Autor: Wojciech Huk
huk/ krap/